Πρώτη νίκη για την Εθνική στο Κύπελλο Εθνών

Η Εθνική Ελλάδας πέρασε με 1-0 από την έδρα της Εσθονίας, πήρε ένα σημαντικό τρίποντο αλλά η εικόνα της για παραπάνω από μία ώρα ήταν απογοητευτική. Η ομάδα του Σκίμπε έβγαλε ενέργεια και αυτοματισμούς στο πρώτο 25λεπτο, πέτυχε και το γκολ, αλλά από εκεί και πέρα σαν να έπεσε διακόπτης και ω ς το τέλος η εικόνα ήταν προβληματική. Πλέον ο Γερμανός προπονητής έχει τρεις ημέρες για να δουλέψει στις αδυναμίες και η Ελλάδα να εμφανιστεί καλύτερη στην Ουγγαρία. Η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό οι Φορτούνης, Μήτρογλου και Μάνταλος άλλαξαν όμορφα με τον άσο της ΑΕΚ να βρίσκεται μόνος με τον Ακσαλού και  να πλασάρει και τον Εσθονό τερματοφύλακα να του λέει όχι.

Η Εσθονία απάντησε στις ευκαιρίες με το πλασέ του Λουτς στο 10’, με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 14’ η Εθνική μας άνοιξε το σκορ. Ο Μήτρογλου με ωραία κεφαλιά έδωσε έτοιμο γκολ στον Φορτούνη που από δεξιά πλάσαρε για το 0-1. Η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 22’ ο Τοροσίδης σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μήτρογλου δεν πρόλαβε και στο 25’ ο Βασίλιεβ έπιασε μακρινό δυνατό σουτ, με τον Μπάρκα να πέφτει και να διώχνει δύσκολα. Η Εσθονία πήρε την πρωτοβουλία για ένα μκρό διάστημα ανάμεσα στο 30’ και στο 35’ αλλά και πάλι η Εθνική μας ήταν εκείνη που έφτασε κοντά στο γκολ στο 40’. Ο Φορτούνης από αρκετά μακριά εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και σταμάτησε στο δοκάρι του Ακσαλού. Στο 45+1’ μετά από κόρνερ των Εσθονών, ο Πέλκας έφυγε στην κόντρα αλλά καθυστέρησε και στο τέλος χάθηκε η φάση. Πάντως μετά από ένα πρώτο αρκετά καλό ημίωρο στο ματς, η Εθνική μας είχε προβλήματα στην κυκλοφορία. Ο Τάσος Μπακασέτας μπήκε στο ματς στη θέση του Μήτρογλου που τραυματίστηκε και ουσιαστικά η Εθνική μας αγωνίστηκε χωρίς καθαρόαιμο φορ, με τον παίκτη της ΑΕΚ να παίζει στην κορυφή. Η Εθνική μας δεν είχε καλά πατήματα και στο 54’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Μπάρκα, η άμυνα μας  έδιωξε πολύ δύσκολα και στο 66’ ο Ακσαλού είπε όχι σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση. Στο ίδιο λεπτό, το σουτ του Πέλκα έξυσε το δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ στο 71’ ο Οϊάμα σέντραρε από δεξιά και ο Λουτς πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε. Η Εσθονία πίεσε ψηλά και ανάγκασε σε πολλά λάθη την ομάδα του Σκίμπε, που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα σωστά. Και μέσα σε όλα αυτά ο Σκίμπε είδε και τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί τραυματία. Στο 81’ ο Ακσαλού είπε όχι σε όμορφο σουτ του Φορτούνη, ενώ στο 90+1’ ο Μάνταλος έβγαλε απίθανη κάθετη στον Φορτούνη, ο οποίος νικήθηκε από τον Ακσαλού σε μοναδικό τετ α τετ.