Προσκύνησε και η Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ

Αήττητος παρέμεινε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 84-75 κόντρα στη Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να δυσκολεύουν σε ακόμη ένα παιχνίδι τους «πράσινους», αλλά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα αυτή τη φορά, σε ένα παιχνίδι μάλιστα που το «τριφύλλι» ήταν πολύ κακό από την γραμμή των 6,75 (18,2% με 4/22 σουτ), που στα προηγούμενα παιχνίδια ήταν από τους σημαντικότερους παράγοντες που χάριζαν τη νίκη στην ομάδα της Αθήνας.

Για περίπου 25 λεπτά οι Καταλανοί κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στο «τριφύλλι» παίζοντας ξύλο με λίγο μπάσκετ, αλλά στη συνέχεια ο νόμος του ΟΑΚΑ επικράτησε για μία ακόμα φορά κι έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο άνθρωπος ο οποίος κράτησε τους «πράσινους» στα δύσκολα, αλλά ο Νικ Καλάθης ήταν για μία ακόμα φορά απολαυστικός και με διαφορά ο κορυφαίος των πρωταθλητών Ελλάδας, ενώ ο Νίκος Παππάς για μία ακόμα φορά κομβικός στην τελευταία περίοδο με αρκετούς πόντους. Για τους ηττημένους ο Τομά Ερτέλ προσπάθησε με 18 πόντους, αλλά ο Καλάθης ήταν κατά πολύ ανώτερός του και στα κίσιμα τον «εξαφάνισε». Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στη πρώτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να είναι αυτή που είχε κατά κύριο λόγω τις πρωτοβουλίες στο παρκέ, με τους Καταλανούς να έχουν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Πασκουάλ ωστόσο να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να πάρουν κάποιο σοβαρό προβάδισμα. Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 17-19 υπέρ της Μπαρτσελόνα. O Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19), μετά από ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ, με τους Καταλανούς ωστόσο να φτάνουν στο +5 τη διαφορά (19-24) λίγο αργότερα. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί και με +7 (25-32), μετά από 1/2 βολές του Οριόλα. Οι παίκτες του Πασκουάλ όμως αντέδρασαν και με ένα 9-0 κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους σκορ 36-34. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη ένα μουδιασμένο ξεκίνημα και επέτρεψε στη Μπαρτσελόνα να πάρει εκ νέου προβάδισμα (36-38). Οι γηπεδούχοι όμως δεν άργησαν να ξυπνήσουν και μετά από μία εκπληκτική συνεργασία των Καλάθη και Γκιστ, ο δεύτερος κάρφωσε εντυπωσιακά, ενώ ευστόχησε και σε μία συμπληρωματική βολή, βάζοντας και πάλι το «τριφύλλι» οδηγό στο σκορ (42-40), ενώ οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι και στο +7 (49-42), με τον Σίγκλετον να ευστοχεί σε σου τριών πόντων, με το σκορ περιόδου να είναι το 54-48, υπέρ της ομάδας του Παναθηναϊκού. Στη τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κρατούσε το προβάδισμα με μία μικρή διαφορά ασφαλείας, ενώ ο Κένι Γκέιμπριελ με σουτ τριών πόντους αύξησε τη διαφορά στο +9 (65-56), με τον Νίκο Παππά λίγο αργότερα να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11) για πρώτη φορά υπέρ του Παναθηναϊκού (67-56). Ο Καλάθης και ο Παππάς πλέον είχαν στήσει το δικό τους πάρτι μαζί με τον κόσμο. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει το πάρτι και το γλέντι δεν είχε τέλος για τον Παναθηναϊκό που τελικά νίκησε με 84-75 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που ζητούσε επιτακτικά το έβδομο ευρωπαϊκό. Πλέον η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβηκε στο 12-5 και παραμένει σταθερά σε πορεία κορυφής, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν το σερί τους να διακόπτεται στις μόλις δύο νίκες κι έπεσαν στο 6-11 με αποτέλεσμα να απέχουν αρκετά από την οκτάδα.