Πράσινη "παρέλαση" στο Μιλάνο με…σημαιοφόρο τον Τζέιμς

Στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός έδωσε μια από τις καλύτερες εκτός έδρας παραστάσεις του τα τελευταία χρόνια σε παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, και με το άνετο 86-72 επί της Αρμάνι, έφτασε τις 8 νίκες σε 13 παιχνίδια, κοιτάζοντας στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Εκτός από τη νίκη, και την απόκτηση του Τζεντίλε από την Αρμάνι, ο Παναθηναϊκός είχε και ένα ακόμα λόγο να χαμογελάει, με τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποίει την καλύτερη του εμφάνιση με την «πράσινη» φανέλα, δείχνοντας για πιο λόγο τον απέκτησε το «τριφύλλι». Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν επιβλητικός και μαζί με τον πάντα πολύ καλό Καλάθη οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους «πράσινους» στη νίκη, που είναι η τρίτη σερί νίκη στην Euroleague και δεύτερη μακριά από το ΟΑΚΑ, την ώρα που η Αρμάνι συμπλήρωσε έξι σερί ήττες και έχει περιοριστεί στο 4-9!

Το καλό ξεκίνημα (2-6, 3′) δεν είχε συνέχεια για τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο, αφού η χαλαρότητα στην άμυνα και ειδικά στο ζωγραφιστό έδωσαν χώρο δράσης στους γηπεδούχους που προσπέρασαν (9-6, 5′), πριν ο Καλάθης απαντήσει με 2/2 τρίποντα (9-12). ΜακΛιν και Χίκμαν έγραψαν το 21-16 της πρώτης περιόδου, με τις φωνές του Πασκουάλ στο τάιμ άουτ να έχουν αποτέλεσμα, αφού για 4:15» στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι έμεινε στο μηδέν και στην άλλη άκρη του παρκέ Τζέιμς και Μπουρούσης έτρεξαν σερί 11-0 (21-27)! Οταν επέστρεψε ο ΜακΛιν η διαφορά έπεσε στον πόντο (29-30, 17:30») όμως στα 2,5 λεπτά ως την ανάπαυλα υπήρχε μόνο Παναθηναϊκός, ο οποίος με Καλάθη, Φώτση και κρεσέντο από Τζέιμς (τρίποντο και coast to coast στο φινάλε) έτρεξε 10-0 για το +11 του ημιχρόνου (29-40)! Το σερί συνεχίστηκε και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, φτάνοντας στο 16-0 (29-46, 21′) και παρά τις προσπάθειες του Σάντερς, ο Καλάθης μαεστρικά οργάνωσε την παρέα του και είτε πασάροντας, είτε εκτελώντας, συνετέλεσε ώστε η διαφορά να ξεπεράσει τους 20, χάρη στο τρίποντο του Τζέιμς (42-64, 30′), με τους Μιλανέζους να αποδοκιμάζουν άγρια την ομάδα τους! Το +22 μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να μειώσουν πιο πολύ από το τελικό -14 (72-86), με τους «πράσινους» να σφραγίζουν μια μεγάλη νίκη και να φτάνουν στο 8-5.