Πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό στη Τουρκία

Ο Ολυμπιακός υποτίμησε στην Τουρκία τη Νταρουσάφακα με αποτέλεσμα την ήττα-σφαλιάρα από την ουραγό της Euroleague με 79-75 και πισωγύρισμα όσον αφορά στο στόχο της 4άδας της τελικής βαθμολογίας. Πλέον οι Πειραιώτες έκλεισαν τον πρώτο γύρο της Euroleague με ρεκόρ 9-6 και με την ήττα αυτή από την ομάδα που μέχρι σήμερα είχε μόλις μια νίκη μετά από 14 αγωνιστικές,

βγάζουν μόνοι τους τα… μάτια τους, χύνοντας την καρδάρα με το γάλα που με τόσο κόπο είχαν μαζέψει. Ο Ολυμπιακός… αγνώριστος στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν εμφανίστηκε ούτε κατά διάνοια στο παρκέ καθώς οι παίκτες ξεκάθαρα είχαν στο μυαλό τους ακόμα τους… κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα και το 24-12 μάλλον… τιμητικό ήταν για τους ερυθρόλευκους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βγήκε κάτι σαν… αντίδραση που απλά δεν επέτρεψε στους Τούρκους να εκτοξεύσουν τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη για να κλείσει το ημίχρονο με 42-31. Ο Ολυμπιακός ενώ βρέθηκε και στο -19 στην τρίτη περίοδο, στο τελευταίο τετράλεπτο ψαλίδισε τη διαφορά στο -7 με 60-53 και με το έμπα της τέταρτης περιόδου μείωσε και στο -5 με 60-55 όμως παιδαρειώδη λάθη ξανάφεραν τη Νταρουσάφακα μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων. Η τελική αντεπίθεση έγινε στο τελευταίο τρίλεπτο με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό αλλά έμεινε εκεί και έχασε εν τέλει με 79-75. Ο Στρέλνιεκς με 15 πόντους, ο ΛεΝτέι με 12 και ο Παπανικολάου με 11 τράβηξαν το… κουπί στο σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό. Σε χαμηλή… πτήση Μιλουτίνοφ, Σπανούλης, Τουπάν και Γκος και έχουμε την εικόνα του γιατί ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος σε αυτό το ματς. Για τους Τούρκους 19 πόντους έβαλε ο Ντάγκλας, 16 ο Πέινερς και 10 ο Έρικ.