Πήρε μπροστά για τα καλά η πράσινη μηχανή

Μετά το διπλό στο Κάουνας, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, καθώς επικράτησε της Μπάγερν με 75-87 μέσα στο Μόναχο! Οι πράσινοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 0-20 στην Τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το εις βάρος του 39-38 σε υπέρ του 39-58 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Ο Γιώργος Βόβορας χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του,

παίρνοντας πολλά από παίκτες που μέχρι πρότινος ήταν εκτός ροτέσιον, όπως ο Μπεν Μπεντίλ και Ντίνος Μήτογλου. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους», οι οποίοι έκαναν μόλις 5 λάθη και σούταραν με 46.1% από την περιφέρεια, ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας με 14 πόντους και, ενώ ο Νικ Καλάθης γέμισε την στατιστική του με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Ιωάννης Παπαπέτρου, Ταϊρίς Ράις, Ντίνος Μήτογλου και Τζίμερ Φριντέτ. Από την πλευρά της Μπάγερν, η οποία ήταν πολύ κακή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πολ Ζίπσερ είχε 23 πόντους και ο Γκρεγκ Μονρό 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 6-4, ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 4-6. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Μπάγερν να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι, αλλά τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα στο 20΄με τρεις ελεύθερες βολές του Τζίμερ Φριντέτ (35-36). Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και στο σερί που έτρεξε ο Παναθηναϊκός (0-20), το οποίο μετέτρεψε το εις βάρος του 39-38 σε 39-58. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του  να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι και τελικά ήραν τη νίκη με 75-87.