Πήγε αδιάβαστος στη Βουδαπέστη και…κόπηκε

Ο ΠΑΟΚ δεν έμαθε το μάθημά του από το παιχνίδι της Τούμπας και γνώρισε νέα ήττα από τη Βίντι, αυτή τη φορά με 1-0 στο Groupama Arena, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε ξανά άνευρος, με προβλήματα στη δημιουργία, και ουσιαστικά έχασε δίκαια από τον πιο αποφασισμένο και διαβασμένο αντίπαλό του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στο γήπεδο και την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν κυρίως από τις πλευρές να βρουν διόδους προς την αντίπαλη περιοχή, αλλά λιγοστές ήταν οι φορές που έφτασαν απειλητικά σε αυτήν. Μια κεφαλιά του Κρέσπο στο 17′ ήταν η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σχετικά κοντά στο γκολ, την ίδια ώρα που οι παίκτες της Βίντι ήταν καλά οχυρωμένοι αμυντικά και έψαχναν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, η οποία πάντως δεν ήρθε ποτέ. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού των γηπεδούχων ήταν και τα δυνατά φάουλ, αλλά και το «πάγωμα» του ρυθμού με διακοπές, όποτε τους δινόταν οι ευκαιρία. Έτσι, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια πραγματικά καλή ευκαιρία για να σκοράρει, έχοντας απλά μια ανούσια κατοχή της μπάλας με πολλές πάσες και ημιτελείς προσπάθειες, χωρίς σωστούς συνδυασμούς μεταξύ των παικτών του και φαντασία στο παιχνίδι του. Υπό αυτές τις συνθήκες, το 0-0 δε θα μπορούσε να αλλάξει και έμεινε ως αποτέλεσμα ημιχρόνου. Παρά τα φανερά προβλήματα στη δημιουργία, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο 45λεπτο. Σα να μην έφτανε αυτό, η Βίντι μπήκε πιο δυνατά και μάλιστα κατάφερε να φτάσει στο γκολ με την πρώτη της ευκαιρία. Στο 50′, μετά από λάθος πάσα του Βέρνμπλου, αδράνεια του Μάτος και σέντρα από τα αριστερά, ο Μιλάνοφ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τη Βίντι. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια όχι μόνο δεν μπορούσε να φτιάξει κάποια καλή φάση, αλλά απειλήθηκε με σουτ του Νικόλοφ στο 79′ που εξουδετέρωσε ο Πασχαλάκης. Στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος γέμισε με πολλούς παίκτες την περιοχή, προσπάθησε με σέντρες να κάνει κάτι, αλλά τίποτα δεν άλλαξε και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε.