Περίπατος του ΠΑΟΚ στη Κέρκυρα

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην Κέρκυρα ο ΠΑΟΚ και επικράτησε με 0-3 της τοπικής ομάδας, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή. Ο Δικέφαλος δε χρειάστηκε να πιάσει μεγάλα στάνταρ απόδοσης, καθώς η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανώς μεγάλη…Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε μετά το 10λεπτο να βρει ρυθμό και πατήματα, δημιουργώντας τις πρώτες του ευκαιρίες στο 15′ και 17′ με Κουλούρη και Τζάλμα αντίστοιχα, αλλά τα τελειώματά τους δε βρήκαν στόχο.

Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει. Στο 23′, μετά φάουλ-σέντρα του Βιεϊρίνια από αριστερά, ο Μάτος με σουτ από κοντά έκανε το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα, στο 25′, ήταν ο Πέλκας αυτός που παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά το πλασαριστό σουτ που επιχείρησε, έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτζαβασίλης. Τη δική του ευκαιρία για να σκοράρει έχασε και ο Μαουρίσιο με σουτ στο 28′. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, ο ρυθμός έπεσε και πάλι, ενώ η Κέρκυρα έκανε την πρώτη της φάση στο 38′ με σουτ του Ζορμπά που έφυγε άουτ. Στο 45′, σουτ του Βιεϊρίνια έφυγε άουτ, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 0-1, την κατοχή 30%-70% υπέρ του ΠΑΟΚ και τις τελικές 2-9. Στο 57′, ο Τζάλμα έπιασε μια φαλτσαριστή σέντρα-σουτ από τα αριστερά και έστειλε με λόμπα την μπάλα στα πλάγια δίχτυα κάνοντας το 0-2. Στο 74′, ο Πέλκας με γυριστό σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα, παραλίγο να κάνει το 0-3. Τελικά το κατάφερε στο 78′. Μετά από κάθετη πάσα του Μακ και διπλή προσπάθεια, ο Έλληνας μέσος έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο μετά, μπήκε και Μπίσεσβαρ αντί του Τζάλμα, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικό και το σκορ να μένει στο 0-3. Τελευταία μεγάλη φάση του ΠΑΟΚ ήταν το δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο στο 90′.