Περίπατος του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη

Περίπατος του Ολυμπιακού επί της Ντουντελάνζ στο Καραϊσκάκη για την 4η ημέρα των ομίλων του Europa League με 5-1 και ικανοποίηση τόσο στον Πειραιά όσο και στην ομάδα του Λουξεμβούργου με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Κι αυτό διότι από τη μια ο Ολυμπιακός σημείωσε πέντε γκολ και «ξεμπούκωσε» έστω και αν ο αντίπαλος είναι επιπέδου… Football League

και συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι της πρόκρισης και από την άλλη η Ντουντελάνζ σημείωσε το πρώτο γκολ της ιστορίας της στο Europa League. Το ματς δεν σηκώνει ιδιαίτερης κριτικής καθώς η διαφορά δυναμικότητας είναι χαώδης και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι, το 5-1 με σκορ ημιχρόνου το 4-0-μάλλον… τιμητικό είναι για το συγκρότημα του Ντίνο Τοπμέλερ. Πλέον ο Ολυμπιακός έχει 7 βαθμούς στον όμιλο, όσους και η Μίλαν, ενώ η Μπέτις προηγείται με 8 βαθμούς και η πρόκριση θα παιχτεί μεταξύ των τριών στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές. Ο… χορός των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 6′ με τον Βασίλη Τοροσίδη να εκμεταλλεύεται ασταθέστατο διώξιμο του πορτιέρε της Ντουντελάνζ και να βάζει την προβολή στο σουτ του Καμαρά γράφοντας το 1-0. Το δεύτερο ερυθρόλευκο τέρμα ήρθε από τον Φορτούνη εννιά λεπτά αργότερα, όταν από σέντρα του Ναουέλ από αριστερά και ανικανότητα δύο αμυντικών να διώξουν τη μπάλα κλωτσόντας… αέρα, ο «Φορτού» είπε «ευχαριστώ» και με πλασέ σαν σε προπόνηση έκανε το 2-0. Στο 26′ ο Λάζαρος με εναέριο βολέ από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Φορτούνη έκανε το 3-0, ενώ στο 36′ ο Φορτούνης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ποντένσε έγραψε το 4-0 διπλασιάζοντας τα δικά του τέρματα. «Μελανό» σημείο στο πρώτο μέρος, ο τραυματισμός του Ναουέλ ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έριξε… ταχύτητα, ο Νάτχο δέχτηκε μια κλωτσιά και αποχώρησε και αυτός τραυματίας στο 61′ και η Ντουντελάνζ έκανε το 4-1 με το παρθενικό της τέρμα στους ομίλους του Europa League στο 69′ με τον Σινάνι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Φετφατζίδης πλάσαρε εκτός περιοχής τον Μπονεφουά, ο Χασάν στην πορεία της μπάλας της άλλαξε πορεία και έγραψε το 5-1. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και παρά τις προσπάθειες του Θρύλου για έκτο γκολ, το τελικό σκορ ήταν το 5-1.