Περίπατος του Άρη στου Χαριλάου

Εύκολη πρεμιέρα για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Λεδαδειακού στην 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Ο Λεβαδειακός απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μπελμόντ που κατέληξε άουτ. Ενώ, στο 12ο λεπτό ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, όταν ο Μαντσίνι με ωραίο πλασέ

από το ημικύκλιο της μεγάλης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 16′ με το διαγώνιο σουτ του Μουτίνιο, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα. Την ίδια κατάληξη έχει και το δυνατό σουτ του Δούμτσιου ένα λεπτό αργότερα. Ο Άρης απείλησε στο 23′, αλλά το τετ α τετ του Καμάτσο έδιωξε σε κόρνερ ο Βινίσιους. Το 2-0 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες πέτυχε ο Μαντσίνι με ένα εξαιρετικό τελείωμα. Στο 48′ ο Λεβαδειακός είχε καλή στιγμή με το σουτ του Συμελίδη, το οποίο κατέληξε πάνω στα σώματα. Ενώ, στο 51′ ο Άρης απάντησε μετά από σέντρα του Φαμπιάνο από δεξιά, αλλά το σουτ στην κίνηση του Γκρέι, κατέληξε άουτ. Ωστόσο, στο 55′ ήρθε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στην προσπάθειά του να διώξει, ο Πάλμα κατάφερε να πάρει την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Μαντσίνι έγινε αποδέκτης της μπάλας, σουτάροντας δυνατά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λεβαδειακού! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε κοντά στο 3-0 στο 59′. Απίστευτη απόκρουση του Μάρκοβιτς σε σουτ του Γκρέι από το ύψος του πέναλτι. Ο φορ του Άρη εκτέλεσε με τη μία μετά την υπέροχη παράλληλη σέντρα του Μανού Γκαρθία. Ο Γκρέι ήταν αυτός που απείλησε και στο 62′, όταν πλάσαρε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μάρκοβιτς. Τελικά, το 3-0 ήρθε στο 68′. Ο Πάλμα με μια πανέμορφη μπαλιά περνάει την μπάλα πάνω από τον Βινίσιους και ο Γκρέι πλασάρει στην κλειστή γωνία του Μάρκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο αξιοσημείωτες φάσεις, αυτές με το φάουλ του Βήχου στο 67′ να περνάει το τείχος και να φεύγει άουτ και το καλό διαγώνιο σουτ του Λούα Λούα στο 73′ να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του… καλύτερου θεατή Κουέστα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι έμεινε το 3-0.