Πέρασμα τίτλου για τον Ολυμπιακό από το Αγρίνιο

Σε μία απ’ τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών και μάλιστα με τρόπο επιβλητικό. Διέσυρε με 4-1 τον Παναιτωλικό, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κώστα Φορτούνη, που βρήκε δύο φορές δίχτυα, τον Καρίμ Ανσαριφάρντ που σκόραρε και μοίρασε μία καθοριστική ασίστ, τον Οτζίτζα-Οφόε, ο οποίος ήρθε απ’ τον πάγκο και έκανε τη διαφορά, αλλά και τον Σίλβιο Προτό, που όταν χρειάστηκε φώναξε ξανά «παρών». Δίχτυα βρήκε και ο Τζούρτζεβιτς, μέσα σ’ ένα δεκαπέντε μόλις λεπτά συμμετοχής…

Από την αρχή ο Ολυμπιακός πίεσε τον αντίπαλό του και δεν άφησε τον Παναιτωλικού καθόλου να κάνει παιχνίδι. Έτσι μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να προηγηθούν στον αγώνα! Ωραία συνεργασία του Μάριν με τον Ταχτσίδη, με τον Γερμανό μέσο να βγάζει την κάθετη πάσα στον Φορτούνη και εκείνος κρατώντας την μπάλα ανάμεσα από δύο αμυντικούς του Παναιτωλικού έκανε ωραίο πλασέ για το 0-1! Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός κάπως έριξε την απόδοσή του και αυτό το πλήρωσε…Στο 23′ ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρία με τον Μοράρ, όμως ο Προτό έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ και τρία λεπτά αργότερα ο Ρόσα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Ένγκελς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα του Προτό για το 1-1! Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να συνέλθουν από την ισοφάριση και να μπουν ξανά στο παιχνίδι και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το μόνο που κατάφεραν ήταν μία καλή ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ στο 39′ μετά από πάσα του Μάριν, όμως το πλασέ του Ιρανού πέρασε άουτ. Στο 62′ ο Οτζίτζα έβγαλε την πάσα στα αριστερα της μεγάλης περιοχής για τον Ανσαριφάρντ, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να γυρνάει την μπάλα στη μικρή περιοχή όπου ο Φορτούνης με πλασέ έκανε το 1-2. Στο 66′ ο Ανσαριφάρντ από δημιουργός έγινε σκόρερ, καθώς έκλεψε την μπάλα από το λάθος γύρισμα του Μόρα, πέρασε και τον τερματοφύλακα Κυριακίδη και με πλασέ σημείωσε το 1-3. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει στο 79′ με τη διπλή ευκαιρία του Ρόσα, όμως στο πρώτο πλασέ ο Προτό ήταν και πάλι εκεί, ενώ το δεύτερο πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν σταμάτησαν ούτε στο 1-3 και ο Τζούρτζεβιτς ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ανσαριφάρντ, έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ του αγώνα! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελαμπντελαουί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Σέρβο επιθετικό να κερδίζει τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή και με το κεφάλι να διαμορφώνει το τελικό 1-4!