Πάρτι στο Καραϊσκάκη με…καλεσμένο τα Γιάννινα

Ένα… ημίωρο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ στο Καραϊσκάκη και μετά έστησε «πάρτι» με το τελικό 5-0 να αντικατοπτρίζει το πόσο άνετη και χορταστική ήταν η εμφάνιση των Πειραιωτών στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Super League. Ο Ολυμπιακός με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα τους Φετφατζίδη και Μεριά είχε τον έλεγχο από την αρχή και προσπαθούσε να βρει τρόπους για να απειλήσει την εστία του Βελλίδη, χωρίς όμως να κάνει την πολύ μεγάλη φάση στο μισάωρο του αγώνα.

Η «μαγική» 30άρα μπαλιά του Καμαρά στον Ομάρ που βγήκε στην πλάτη της άμυνας όμως, ήταν το… αντίδοτο και έτσι στο 34′ άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό. Μετά, έγιναν όλα πιο εύκολα καθώς το 2-0 με την εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη στο 41′ τελείωσε και το θέμα του νικητή. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το 3-0 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Φετφατζίδης από πολύ κοντά σημάδεψε το δοκάρι, γκολ τελικά που ήρθε στο 55′ όταν οι ερυθρόλευκοι με τρομερό συνδυασμό και ασίστ του Φορτούνη στον Ποντένσε, έγραψαν με σουτ του Πορτογάλου το 3-0. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έβγαλε το… πόδι από το γκάζι, έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει συνέχειας και εξαιρουμένης μιας φοβερής εκτέλεσης φάουλ του Γκερέρο που έδιωξε ο Βελλίδης και το δοκάρι από… σπόντα του ΠΑΣ στο 75′, το ματς κύλησε… χαλαρά ως το 90′. Σε αυτό το λεπτό ο Γκερέρο με ατομική προσπάθεια έγραψε το 4-0 και το κερασάκι το έβαλε ο Μεριά στο 92′ ο οποίος διαμόρφωσε το αποτέλεσμα 5-0.