Παράσταση για έναν ρόλο στο ντέρμπι των "αιωνίων"

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε… παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 79-65 και να ξεκινούν ιδανικα το 2019. Οι Πειραιώτες από την αρχή του αγώνα μέχρι και το τέλος είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έκαναν… ό,τι ήθελαν απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, με τον Μιλουτίνοφ να είναι απλά απολαυστικός. Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-6, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 7-9.

Ο Ολυμπιακός σε ξεκίνημα ήταν καταπληκτικός και με το Νίκολα Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς, οι Πειραιώτες έφτασαν στο 16-8. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» χάρη στον εξαιρετικό Ντίνο Μήτογλου και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε με το σκορ στο 16-14. Ένα γρήγορο 5-0 έκανε το σκορ 21-14 για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να βάζουν το παιχνίδι και τον κόσμο. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ είχαν τον έλεγχο και κρατούσαν τα ηνία, ανοίγοντας την διαφορά σε διψήφια τιμή με τρίποντο του Στρέλνιεκς (33-21). Οι γηπεδούχοι με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γκος, έκαναν το σκορ 36-21, χωρίς να σταματήσουν εκεί. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους «ερυθρόλευκους» στο +16 με 41-25. Οι γηπεδούχοι με «όπλο» την άμυνά τους κρατούσαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να μην μπορούν να βρουν λύση. Η διαφορά έφτασε στους 20 με τρίποντο του Στρέλνιεκς 49-29. Κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να επιστρέψει έβρισκε στον… τοίχο, Νίκολα Μιλουτίνοφ και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 21 (59-38), με την περίοδο να κλείνει στο 59-40. Ίδια κατάσταση και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους 13, όμως συνεχόμενα σουτ του Ολυμπιακού έδωσαν και πάλι «αέρα» 21 πόντων στον Ολυμπιακό. Το μόνο που απέμενε στα τελευταία 4 λεπτά ήταν η τελική διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο. Τελικό σκορ 79-65 και νίκη για τον Ολυμπιακό. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν μια σκέτη… μαγεία! Ο Σέρβος τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 11 κερδισμένα φάαουλ και 41 βαθμους στο Ranking. Ο Στρέλνιεκς είχε και εκείνος 18 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Παπανικολάου και 11 ο Πρίντεζης. Ειδική αναφορά αξίζει και στον Βαγγέλ Μάντζαρη, ο οποίος μπορεί να έμεινα άποντος, αλλά είχε εκπληκτική παρουσία στην άμυνα. Από την άλλη ο Καλάθης έβαλε 13 πόντους.