Παραμένουν "ζεστοί" όλοι οι επιθετικοί του Ολυμπιακού

Με γκολ του Δημήτρη Μάνου πήρε ο Ολυμπιακός τη νίκη (1-0) επί του Λεβαδειακού, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Κάπως έτσι, πλέον έχουν σκοράρει, σε αυτά τα πρώτα 10 ματς της σεζόν, και οι τρεις επιθετικοί που έχει διαθέσιμους ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο «οδηγεί» την κούρσα, τόσο στα γκολ που έχει πετύχει (4), όσο και στο χρόνο συμμετοχής. Ο Ισπανός επιθετικός έχει αγωνιστεί στα 8 από τα 10 παιχνίδια, σε όλα βασικός, ενώ μόνο σε δύο έχει αντικατασταθεί στο τελευταίο 20λεπτο.

Τα μοναδικά ματς που δεν αγωνίστηκε ήταν με την Μπέτις (έμεινε στον πάγκο) και χθες με το Λεβαδειακό που έμεινε εκτός αποστολής για να πάρει «ανάσες». Συνολικά, λοιπόν, έχει σκοράρει 4 τέρματα, 3 με τη Λουκέρνη για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και 1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη Super League. Όσον αφορά τον Αχμέντ Χασάν έχει καταγράψει ήδη 6 συμμετοχές, αλλά μόνο ένα παιχνίδι αγωνιζόμενος από την αρχή, αυτό με την Μπέτις. Σε όλα τα υπόλοιπα έχει μπει αλλαγή. Μάλιστα, το μοναδικό του γκολ που έχει πετύχει μέχρι στιγμής το σημείωσε ερχόμενος από τον πάγκο. Πρόκειται για τον πρόσφατο αγώνα στη Νέα Σμύρνη, όπου με καρφωτή κεφαλιά στο 92’ «έγραψε» το 1-0 επί του Πανιωνίου. Τέλος, ο Δημήτρης Μάνος πραγματοποίησε χθες την πρώτη του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα, αγωνιζόμενος σε όλο το 90λεπτο του Κυπέλλου με αντίπαλο το Λεβαδειακό. Μάλιστα, φρόντισε να κάνει ιδανικό ντεμπούτο, σκοράροντας, με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γιάννη Μασούρα, το νικητήριο τέρμα του Ολυμπιακού. Κοινώς, μετά τα πρώτα 10 παιχνίδια της σεζόν, ο Πέδρο Μαρτίνς έχει δει και τους τρεις επιθετικούς του να βρίσκουν δίχτυα. Και αυτό είναι σημαντικό, γιατί η χρονιά είναι μεγάλη. Και είναι δεδομένο πως θα χρειαστούν όλοι.
Πηγή: redking.gr