Πάλεψε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία αλλά δεν τα κατάφερε

Πάλεψε ο Ολυμπιακός στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» κόντρα στη Μπέτις όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 1-0 από τους «βερδιμπλάνκος» στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Σε συνδυασμό με τη νίκη της Μίλαν με 5-2 επί της Ντουντελάνζ, το πιθανότερο σενάριο επιβεβαιώθηκε μετά το πέρας των αγώνων της 5ης ημέρας

και πλέον ο Ολυμπιακός για να προκριθεί θέλει νίκη με τους «ροσονέρι» στο Καραϊσκάκη την 13η Δεκέμβρη στο τελευταίο ματς με δύο τέρματα διαφορά. Οι ερυθρόλευκοι στάθηκαν καλά στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί με Μπουχαλάκη στο 29′ όταν η κεφαλιά του… έγλειψε το δοκάρι αλλά και να ισοφαρίσουν μετά το γκολ του Κανάλες στο 39′, όμως το σουτ του Φορτούνη διώχθηκε από την άμυνα της Μπέτις πάνω στη γραμμή. Νωρίτερα στο 17′ ο Σισέ ανέτρεψε τον Μαντία και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σέρχιο Λεόν, ο οποίος νικήθηκε από τον Σα και στη συνέχεια αφού πήρε το «ριμπάουντ» δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μιας κι έδιωξε ο πορτιέρο του Ολυμπιακού. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να «ανταποκριθεί» όσον αφορά στο επιθετικό κομμάτι καθώς η πρώτη επικίνδυνη φάση που δημιούργησε ήταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν κεφαλιά του Σισέ μετά από κόρνερ, πέρασε λίγο άουτ. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 59′ με τον Σανάμπρια και αρκετές μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0. Πλέον η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώνεται με τη Μπέτις στους 11 βαθμούς και «κλειδωμένη» την πρόκριση, τη Μίλαν στους 10, τον Ολυμπιακό στους 7 και τη Ντουντελάνζ στο μηδέν.