Όχι και έτσι ρε ΠΑΟΚ

Η Σάλκε νίκησε με 3-0 τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην πορεία του Δικεφάλου, στο Europa League. Ο Δικέφαλος προδόθηκε από στιγμιαίες αδράνειες της άμυνας του και λάθη του Γλύκου και έτσι ήρθε ένα βαρύ σκορ που δεν άξιζε. Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο του, πιέζοντας ψηλά και δυσκολεύοντας το πάσινγκ γκέιμ των Γερμανών. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μυστακίδη από αριστερά, ο Μάτος με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Από εκεί και πέρα, ο Λέοβατς βρέθηκε 1-2 φορές σε επίκαρη θέση μετά από κάθετες πάσες συμπαικτών του, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τις φάσεις. Μετά τα πρώτα 15-20 λεπτά, η Σάλκε ισορρόπησε σιγά-σιγά το παιχνίδι, έφερε το ρυθμό στα μέτρα της και πήρε την κατοχή της μπάλας. Η ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ, που έδωσε μέτρα, πάντως ήταν καλή, αλλά μία αδράνεια έφτανε για να δεχτεί το γκολ. Στο 27′, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Νάλντο πήρε την κεφαλιά, ο Γλύκος απέκρουσε ασταθώς, και Μπουργκστάλερ εντελώς μόνος και ανενόχλητος στη μικρή περιοχή έκανε με σουτ το 0-1. Το γκολ της Σάλκε επηρέασε αρκετά τους παίκτες του Ίβιτς που ξαναπήραν μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπορούσαν με την ίδια ευκολία να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Προσπάθησαν για την ισοφάριση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά δεν είχαν κάποια καθαρή φάση, έτσι οι δυο ομάδες πήγαν με το 0-1 στα αποδυτήρια. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ισορροπία ανάμεσα στις δυο ομάδες και ένα παιχνίδι κέντρου στο μεγαλύτερο του μέρος. Κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και όχι οι φάσεις, οι οποίες ήταν σχεδόν μηδενικές μπροστά από τις δυο εστίες. Στο 55′, ο Ίβιτς πέρασε τον Τζάλμα στη θέση του Μυστακίδη, με τον Ανγκολέζο να δίνει κάποιο χρώμα και φρεσκάδα στην επιθετική γραμμή της ομάδας, αλλά και πάλι οι ευκαιρίες έλειπαν. Ο χρόνος κυλούσε με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να απειλήσει, έτσι στο 76′ μπήκε και ο Ενρίκε στη θέση του Μπίσεσβαρ. Στην ουσία δεν άλλαξαν πολλά, ενώ η Σάλκε κατάφερε να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ «κλειδώνοντας» τη νίκη. Στο 82′, μετά από σέντρα από δεξιά, ο Μέγερ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-2 «παγώνοντας» την Τούμπα. Το… επιστέγασμα ήρθε στο 90′, όταν από λάθος έξοδο του Γλύκου, ο Χούντελαρ έκανε το 0-3.