Όταν σοβαρεύτηκε κέρδισε τον Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός «ξόδεψε» ένα ημίχρονο στο Καραϊσκάκη με τον Ατρόμητο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως χάρη σε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1 σε αναμέτρηση για την 26η ημέρα της Super League. Οι Περιστεριώτες μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν δοκάρι στο 2′ με τον Ουάρντα και εκμεταλλευόμενοι την τραγική αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών έφτασαν στο 0-1 με τον Κουλούρη στο 30′.

Ο Ολυμπιακός ήταν όμως αποφασισμένος και στο 50΄ έφτασε στην ισοφάριση με τον Γκιλιέρμε για να έρθει το 2-1 και η ανατροπή με τον Μπουχαλάκη στο 75′ με το αξιοσημείωτο να είναι πως τόσο για τον Βραζιλιάνο όσο και για τον Έλληνα, αυτά τα τέρματα ήταν τα πρώτα τους στο πρωτάθλημα. «Κομμένος» στα δύο ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο καθώς έλειπε η «φρεσκάδα» στα πόδια των έντεκα που επέλεξε ο Πέδρο Μαρτίνς, μιας και δεν προχώρησε σε βαθύ ροτέισον λόγω των πολλών παικτών που έλειπαν με τις εθνικές τους και είχαν αγώνες και ταξίδια τα τελευταία εικοσιτετράωρα. Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη με τις αλλαγές αλλά και το γεγονός ότι οι Πειραιώτες έπαιξαν με μεγαλύτερο… τσαμπουκά και είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον Ποντένσε που «χόρευε» την άμυνα των φιλοξενούμενων, δημιουργώντας ανισορροπίες, ενώ και ο Φορτούνης ανέβασε απόδοση μετά το πρώτο αναιμικό σαρανταπεντάλεπτο.