Όταν ο Σπανούλης έχει κέφια δεν χάνει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός, έχοντας τον Βασίλη Σπανούλη σε μεγάλη βραδιά, πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Βαλένθια με 80-70 και συνέχισε με ανεβασμένη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας της Euroleague, ενώ έδειξε να αντιδρά μετά το χαμένο Κύπελλο. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν, όμως ο «Kill Bill» ήταν σε συγκλονιστική βραδιά, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει κέφια πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 10 πόντους, την ώρα που η Βαλένθια είχε μόνο τον Σαν Εμετέριο να απειλεί.

Η διαφορά έφτασε και στους 12, με την Βαλένθια να μην δείχνει ικανή να μειώσει και τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο στο 22-11. Η συνέχεια δεν ήταν η ίδια για τον Ολυμπιακό με την Βαλένθια να επιστρέφει χάρις στον Ουίλ Τόμας που μπήκε και εκείνος στον… χορό για τους Ισπανούς. Η ομάδα του Βιδορέτα μείωσε μέχρι και τους 2. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έστειλε την διαφορά στους 8, όμως η Βαλένθια με ένα γρήγορο 7-0 επέστρεψε εκ νέου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 40-39. Ο Σπανούλης ξεκίνησε κεφάτα το δεύτερο ημίχρονο και με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να κάνει ότι θέλει την άμυνα των Ισπανών, η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 9. Οι παίκτες της Βαλένθια προσπάθησαν και πάλι να μειώσουν, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +11. Η Βαλένθια με τον Γκριν έριξε την διαφορά κάτω από τους 10, ενώ ο Αμερικανός με δικό του δίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο 62-55. Οι Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 6-0, κάνοντας το σκορ 62-61 στο 32. Ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε εσπευσμένα και ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ, ενώ η επίθεση του Ολυμπιακού απέκτησε κινητικότητα, κάτι το οποίο είχε λείψει. Παρόλα αυτά η Βαλένθια σε απόσταση αναπνοής, χωρίς όμως να καταφέρει να προσπεράσει. Ο Σπανούλης συνέχισε το… πάρτι του και ανέβασε την διαφορά στους 5, με 2 λεπτά να απομένουν. Στην συνέχεια πάλι ο αρχηγός ανέβασε την διαφορά στους 8, με τους Ισπανούς να μειώνουν γρήγορα στους 5. Παρόλα αυτά ένα τρίποντο του Πρίντεζη στο τελευταίο λεπτό έκανε το σκορ 78-70 και ουσιαστικά «τελείωσε» κάθε προσπάθεια της Βαλένθια για επιστροφή. Τελικό σκορ και 80-70 και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό ενόψει ΟΑΚΑ.