Όλο και πιο κοντά στον τίτλο ο ΠΑΟΚ

Άλλο ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο έκανε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 1-2 της Ξάνθης στα «Πηγάδια», παρουσία περίπου 7.000 οπαδών του στις κερκίδες. Ολιβέιρα και Ενρίκε οι σκόρερ του Δικεφάλου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά στο 85′ με τον Αλμέιδα. Νευρικό και χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό ήταν το ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι κέντρου με προσωπικές μονομαχίες και αρκετά λάθη.

Μετά από ένα αναγνωριστικό 15λεπτο, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να ψάχνει το γκολ απέναντι στην καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων, αλλά χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει καθαρή φάση. Κάποια μακρινά σουτ ήταν το μόνο που είχαν να επιδείξουν οι παίκτες του Λουτσέσκου, πριν έρθει η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 32′. Ο Σφιντέρσκι έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του Πολωνού. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε και το γκολ. Ο Ολιβέιρα κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, και με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντα το 0-1. Η Ξάνθη απάντησε στο 36′ με μια κεφαλιά του Αλμέιδα που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης, ενώ στο 37′ ο Ολιβέιρα θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του, από καλή θέση εντός περιοχής, έφυγε άουτ. Ακολούθησε ένα στείρο 5λεπτο, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-1. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους παίκτες της Ξάνθης να μπαίνουν πιο αποφασισμένα και να πιέζουν ψηλά σε μια προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 52′, όταν ο Πέλκας βρήκε τον Σφιντέρσκι μόνο απέναντι στον Ζίβκοβιτς αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν γρήγορα και πήραν ξανά τα ηνία του ματς, ενώ στο 63′ ο Γιαννούλης πέρασε στη θέση του Ζαμπά, με τον Βιεϊρίνια να προωθείται στα εξτρέμ. Λίγο μετά, άλλαξε και ο φορ κορυφής με τον Άκπομ να μπαίνει αντί του Σφιντέρσκι. Ο Βρετανός μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έδωσε την ασίστ στον Ενρίκε και αυτός με πλασέ έκανε το 0-2 στο 67′. Στο 85′ το ματς ξαναπήρε ενδιαφέρον καθώς ο Αλμέιδα με κεφαλιά έκανε το 1-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζίβκοβιτς βγήκε νικητής από ένα ακόμα τετ α τετ, αυτή τη φορά σε πλασέ του Άκπομ. Τελικά, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής από την Ξάνθη.