Όλα τα λεφτά ο Αλμπάνης

Με την ενέργεια του Χρήστου Αλμπάνη – μισό γκολ, που ήταν όλα τα λεφτά στο σημερινό ματς με τον ΟΦΗ και τον Μάρκο Λιβάγια να εκτελεί από κοντά σημειώνοντας το έκτο του γκολ στο πρωτάθλημα, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 των Κρητικών σε μια νίκη… επαγγελματικού χαρακτήρα για την 20η αγωνιστική. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο όπου άνοιξε το σκορ με την καταπληκτική ενέργεια του Αλμπάνη και το τέρμα του Λιβάγια,

αλλά στην επανάληψη έχασε την ένταση της, τον ρυθμό της και γενικά χαμήλωσε ταχύτητα και τέμπο. Γεγονός πάντως, που δεν επηρέασε ιδιαίτερα την εξέλιξη του αγώνα, καθώς η Ένωση πατούσε καλά αμυντικά, αναχαίτισε με ευκολία τις επιθέσεις του ΟΦΗ με τον Σιμόες να παίζει σημαντικό ρόλο στον άξονα και δεν κινδύνευσε ουσιαστικά. Παίρνοντας το τρίποντο και πηγαίνοντας πλέον στο Καραϊσκάκη να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. MVP του σημερινού αγώνα ο Χρήστος Αλμπάνης που έδωσε ταχύτητα στην ΑΕΚ και την πολύτιμη κίνηση στο «ένας με έναν», εξαιρετικό ματς και ο Πέτρος Μάνταλος που κυριάρχησε στην μεσαία γραμμή (ως 8άρι και ως δεκάρι), βράχος στην άμυνα ο Ούρος Τσόσιτς!