Οι μεταγραφές δεν έλυσαν το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού

Το καλοκαίρι ο Παναθηναϊκός πήρε έξι παίκτες στην μεσοεπιθετική του γραμμή, με στόχο να έχει πιο εύκολο το γκολ. Ηρθαν ο Μπέκ, ο Μολό, ο Περέα, ο Κόναν, ο Ζαχίντ και ο Κολοβός. Από αυτούς τους έξι μεσοεπιθετικούς παίκτες, ο ένας ο Κόναν πήγε δανεικός στον Λεβαδειακό και από τους άλλους πέντε, γκολ έχουν πετύχει μόλις οι δύο.

Συγκεκριμένα ο Ζαχίντ έχει βάλει δύο γκολ. Ένα στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο και άλλο ένα στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΛ. Το πρώτο γκολ έφερε τη μία από τις δύο νίκες της ομάδας τη φετινή περίοδο, το άλλο δεν μπόρεσε, ούτε βαθμό να φέρει. Και άλλο ένα γκολ έχει βάλει ο Μολό με πέναλτι κόντρα στον Ολυμπιακό και έκανε το τελικό 1-1. Αυτή είναι μέχρι τώρα η επιθετική συνεισφορά των παικτών, που ήρθαν το καλοκαίρι, για να δώσουν λύσεις στο γκολ. Δεν έχει σκοράρει ο Κολοβός, που παρουσιάζεται πολύ κατώτερος του αναμενομένου, ο Μπεκ όταν δεν είναι τραυματίας, παίζει, αλλά είναι σαν να μην παίζει. Ο Περέα έχει έναν ενθουσιασμό, αλλά μέχρι εκεί, δεν είναι έτοιμος επιθετικός, ούτε είχε παίξει σε επαγγελματικό επίπεδο πριν έρθει στον Παναθηναϊκό. Είναι φανερό, ότι οι μεταγραφικές αστοχίες του καλοκαιριού έχουν στοιχίσει σε μεγάλο βαθμό την επιθετική δυστοκία του Παναθηναϊκού. Και εκτός από αυτό είναι σε κακή κατάσταση ο πρώτος περσινός σκόρερ της ομάδας ο Φεντερίκο Μακέντα. Έχει πετύχει δύο γκολ με πέναλτι, αλλά οι ενοχλήσεις στην μέση τον έχουν φέρει πίσω σε ετοιμότητα και στο παιχνίδι με την ΑΕΛ έπαιξε 35 λεπτά και δεν έκανε τίποτα. Έχασε και ένα σίγουρο γκολ, που πέρυσι δεν θα το έχανε.