Οι καθυστερήσεις κρατάνε “ζωντανό” τον Ολυμπιακό

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βούκοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου, «γράφοντας» το τελικό 1-2 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός σε 5 από τα 11 φετινά ματς της φετινής Super League έχει βρει γκολ στις καθυστερήσεις που του χάρισαν βαθμούς, κάτι που επαναλήφθη και στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, μετά τα ματς με Πανιώνιο, Απόλλωνα, Αστέρα και Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν με το «πόδι στο γκάζι» και μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο ταχύτατος Ναουέλ άνοιξε την άμυνα του Ατρόμητου, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και γύρισε τη μπάλα στον Καμαρά, το σουτ του οποίου από πλεονεκτική θέση έφυγε άουτ. Νέα επικίνδυνη φάση δημιουργήθηκε από τους παίκτες του Μαρτίνς στο 5′. Ο Ναουέλ εκμεταλλεύτηκε ξανά την ταχύτητά του και μπήκε στη μεγάλη περιοχή. Αλλά πριν προλάβει να σουτάρει, βρέθηκε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι από μαρκάρισμα του Μάντσον. Η πίεση των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε. Στο 7’ ο Δημήτρης Μάνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από πλάγια θέση. Αλλά με έγκαιρη έξοδο, ο Μέγερι έδιωξε τη μπάλα παραχωρώντας κόρνερ. Οι χαμένες ευκαιρίες του Ολυμπιακού διαδέχονταν η μία την άλλη. Στο 9’ ο Ποντένσε έβγαλε κάθετη πάσα προς τον Καμαρά, ο οποίος μέσα στη μεγάλη περιοχή τη γύρισε με τη μία στον Μάνο, με τον Καρασαλίδη να προλαβαίνει τον επιθετικό της ομάδας του Πειραιά και να «καθαρίζει» τη φάση. Στο 12’ και μετά από κόρνερ του Κούτρη, με κεφαλιά ο Βούκοβιτς έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι. Δίχως άλλο, ήταν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους «Πειραιώτες» στο ματς, αδυνατώντας και πάλι να αξιοποιήσουν τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργούσαν. Πρόβλημα το οποίο έχει εντοπίσει εδώ και καιρό ο Μαρτίνς και ψάχνει τη λύση του. Η πρώτη «επίσκεψη» των γηπεδούχων προς την αντίπαλη περιοχή σημειώθηκε στο 13’, όταν ο Ενσικουλού ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμά του από τον Γκιλιέρμε. Δύο λεπτά αργότερα,  ο Καμαρά προσποιήθηκε και δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας με δυνατό σουτ τη μπάλα άουτ.Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό χάθηκε στο 20’. Ο Νάτχο τροφοδότησε τον Ποντένσε ο οποίος κινήθηκε γρήγορα από τα δεξιά βγάζοντας μία εξαιρετική σέντρα προς τον Μάνο. Ο τελευταίος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι. Στο 35’ οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι και αποβολή του Γιαννούλη, υποστηρίζοντας πως κτύπησε τον Ποντένσε εκτός φάση και μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου.Ένα λεπτό αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναουέλ, ο Τοροσίδης σηκώθηκε μόνος του για τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυφε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 39′ φάση διαρκείας στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν εκμεταλλευτούν τις επικίνδυνες σέντρες. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Κάναντι. Τελικώς, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με προβολή του Ευθύμη Κουλούρη. Ο Μπουσούλατζιτς σούταρε από πλάγια θέση, ο Σα βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάκτυλά του. Ωστόσο, την έστειλε στον αμαρκάριστο Κουλούρη που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να τη στείλει στα δίκτυα. Οι «Πειραιώτες» διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς το διαιτητή θεωρώντας πως δε δόθηκε έμμεσο στη φάση που προηγήθηκε του γκολ του Ατρόμητου. Μάλιστα, οι έντονες διαμαρτυρίες προς τον Ευαγγέλου συνεχίστηκαν και μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πέδρο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Νάτχο με τον Φορτούνη. Από τα πόδια του τελευταίου, ξεκίνησε η φάση του γκολ της ισοφάρισης. Στο 49′, εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο ένα φάουλ. ο Καμαρά πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα, πανηγυρίζοντας το 1-1.Οκτώ λεπτά αργότερα άλλαξαν οι ισορροπίες της αναμέτρησης, καθώς ο Μπουσούλατζιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για κράτημα στον Φορτούνη. Ετσι, ο Ατρόμητος συνέχισε το ματς με δέκα παίκτες. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας ο Φορτούνης βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Γιαννούλη, Ζήτησε με έντονο τρόπο πέναλτι, αλλά ο Ευαγγέλου του έδειξε κίτρινη για διαμαρτυρία. Στο 62′ η ομάδα του Περιστερίου «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, όταν ο Μάντσον σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Σα έδιωξε με γροθιές, ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να πλησιάσει στο γκολ. Σε σουτ του Γκιλιέρμε από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Μέγερι με σπουδαία επέμβαση άλλαξε την πορεία της μπάλας που είχε τροχιά προς τα δίκτυα. Έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, οι «Πειραιώτες» συνέχισαν να ψάχνουν το νικητήριο γκολ, με κινητήριο μοχλό τους τον Κώστα Φορτούνη. Στο 67′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του διεθνή μεσοεπιθετικού, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Ατρόμητου. Ακολούθως, ο Καμαρά έχοντας πρόσωπο προς την εστία επιχείρησε ένα σουτ, με τον Ούγγρο γκολκίπερ να μπλοκάρει τη μπάλα. Και οι ευκαιρίες των «Πειραιωτών» συνεχίστηκαν. Στο 74′ σουτ του Φορτούνη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, διώχνει ο Μέγερι. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τους Γκερέρο και Φετφατζίδη, αντί των Ποντένσε και Ναουέλ, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Στο 81′ μετά από άριστη πάσα του Φορτούνη, ο Φετφατζίδης από πλάγια θέση έστειλε με σουτ άουτ τη μπάλα. Στο 85′ πάλι από τα πόδια του Φορτούνη η μπάλα κατέληξε στον Μάνο, ο οποίο την κατέβασε, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και έτσι ο Μέγερι παραχώρησε κόρνερ. Τελικώς το νικητήριο γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά του Βούκοβιτς.