Ο Σπανούλης δεν είναι πάνω από τον Ολυμπιακό

Κόντρα στη Φενέρμπαχτσε ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αν όχι ο καλύτερος, σίγουρα από τους καλύτερους μέσα στο παρκέ στη νίκη του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Λίγες ημέρες μετά, στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ ο αρχηγός δεν βοήθησε όσο θα ήθελε στην επίθεση, γιατί στο αμυντικό κομμάτι τα πήγε καλά και έδωσε εκεί βοήθειες. Έμεινε χωρίς πόντο, αν και μοίρασε 5 ασίστ. Όμως στα τελευταία λεπτά έκανε δύο συνεχόμενα λάθη και έδειξε ότι δεν ήταν σε καλή βραδιά.

Έτσι ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και όταν το σκορ ήταν 76-77 ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβαλε στο παρκέ τον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο. Ήρθε η νίκη και αποδείχθηκε σωστή η επιλογή του κόουτς. Αυτή η κίνηση είναι και μία απάντηση σε όσους υποστηρίζουν ότι ο αρχηγός δεν κάθεται στον πάγκο. Ο Βασίλης Σπανούλης έχει δηλώσει αρκετές φορές στο παρελθόν ότι κανείς δεν είναι πάνω από την ομάδα και το δείχνει φυσικά και ο ίδιος στην πράξη. Έτσι είναι ο Ολυμπιακός! Πάνω απ” όλους και όλοι όσοι είναι μέσα στον Ολυμπιακό δουλεύουν για το καλύτερο της ομάδας!
Πηγή: redking.gr