Ο Ρονάλντο έσωσε το γόητρο της Πορτογαλίας

Μετά από ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία των Μουντιάλ, Πορτογαλία και Ισπανία έμειναν στο 3-3. Ιστορία έγραψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε χατ τρικ. Η Πορτογαλία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρονάλντο μπήκε όμορφα στην περιοχή, ο Νάτσο τον ανέτρεψε και ο Ρόκι έδωσε το πέναλτι. O σταρ της Ρεάλ εκτέλεσε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών κι έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα.

Μάλιστα με αυτό το γκολ ο Κριστιάνο σκόραρε σε 4ο διαδοχικό Παγκόσμιο Κύπελλο (2006-2010-2014-2018), επίτευγμα που έχουν να επιδείξουν μονάχα οι Πελέ, Κλόζε και Ζέλερ. Στο 10ο λεπτό ο Νταβίντ Σίλβα βρέθηκε μόνος στο πέναλτι αλλά το γύρισμά του πέρασε αρκετά έξω, ενώ στο 16’ οι Γουέδες και Ρονάλντο έφυγαν με αξιώσεις στην κόντρα αλλά ο πιτσιρικάς σούταρε πάνω στον Ράμος. Στο 21’ ο Ινιέστα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σίλβα σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στην κόντρα από το κόρνερ, ο Ρονάλντο έδωσε έτοιμο γκολ στον Γουέδες που καθυστέρησε ξανά. Και στο 25’ ο Ντιέγκο Κόστα με φοβερή προσπάθεια «χόρεψε» όλη την άμυνα της Πορτογαλίας και με συρτό πλασέ από το πέναλτι έκανε το 1-1 σε μια φάση στην οποία προηγήθηκε φάουλ στον Πέπε αλλά ο Ρόκι παρότι είδε και το VAR, μέτρησε το γκολ. Και στο 25’ ο Ίσκο έπιασε φοβερό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Πατρίσιο και στη συνέχεια να χτυπά στη γραμμή ενώ στο 35’ το σουτ του Ινιέστα μέσα από την περιοχή κόντραρε και πέρασε μόλις άουτ. Στο 42’ ο Πατρίσιο είπε όχι σε νέο σουτ του Ίσκο, αλλά στο 44’ μετά από γέμισμα του Πέπε, ο Γουέδες κατέβασε και ο Ρονάλντο έπιασε με τη μία το συρτό σουτ με τον Ντε Χέα να κάνει τραγικό λάθος κι έτσι να έρχεται το 2-1. Η «φούριας ρόχας» μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 55’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ινιέστα ο Μπούσκετς πήρε την κεφαλιά και ο Κόστα εξ επαφής με προβολή έφερε στα ίσα το σκορ. Και μάλιστα τρία λεπτά αργότερα, η μπάλα στρώθηκε στον Νάτσο που με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-3 αφού η μπάλα βρήκε πρώτα και στα δύο δοκάρια του Πατρίσιο. Στο 71’ οι Ισπανοί άλλαξαν όμορφα αλλά το πλασέ του Κόστα από τι πέναλτι, πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 79’ ο Ντε Χέα έκανε λάθος έξοδο και παραλίγο να τον προλάβει ο Κριστιάνο. Η Πορτογαλία αναγκαστικά βγήκε μπροστά και στο 88ο λεπτό ο Ρονάλντο με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-3. Και στο 90+2΄ο Ρονάλντο είχε κι άλλη ευκαιρία με κεφαλιά.