Ο Πλατανιάς έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό

Πλατανιάς και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Superleague. Οι «ερυθρόλευκοι» με οδηγό τον Ιντέγε προήγηθηκαν γρήγορα σε 2-0, αλλά η ομάδα του Γιώργου Παράσχου αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια, με πρόσωπο του αγώνα τον Γιακουμάκη. Οι παίκτες του Πάολο Μπέντο ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός επιθετικός, ότι δεν κατάφερε στη πρώτη φάση, το κατάφερε στο επόμενο λεπτό, καθώς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπανανά, κέρδισε δύο κόντρες και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό, βάζοντας το δέκατο γκολ του στο πρωτάθλημα.
Οι «ερυθρόλευκοι» με ανεβασμένη ψυχολογία, δεν κατέβασαν ρυθμό και στο 13’, ο Ιντέγε από κοντά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και τα δικά του, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Μαρίν και Ντα Λε Μπέγια. Όλοι πίστεψαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου είχαν άλλη γνώμη. Στο 36’ σε μία ανύποπτη φάση και μετά από πλάγιο του Πλατανιά, ο Στάθης βρήκε τον Γιακουμάκη, ο Έλληνας φορ έβαλε πλάτη τον Βιάνα και με προβολή μείωσε σε 2-1. Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και μετά από τρία λεπτά, ο Γιακουμάκης ανατράπηκε από τον Λεάλι και ο διαιτητής Φουκάκης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-2, ολοκληρώνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο 53’ θα μπορούσαν να κάνουν την απόλυτη ανατροπή, αλλά ο Μανούσος δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Λεάλι. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το γκολ στο 68’, αλλά η εντυπωσιακή κούρσα και το σουτ του Μανθάτη σταμάτησαν στο δοκάρι. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές αλλαγές για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους. Το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου για τους Κρητικούς, ο Γιακουμάκης, στο 72’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει μπροστά τους Χανιώτες, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Λεάλι. Ο πρωταθλητής έχασε τεράστια ευκαιρία πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου, όταν ο Μπουχαλάκης με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Ιντέγε, αλλά ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να κάνει το 3-2 και να πετύχει χατ τρικ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ιντέγε έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, για να μείνει το τελικό 2-2