Ο ΠΑΟΚ έβγαλε καρδιά και αγκάλιασε το Τσάμπιονς Λιγκ

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε καρδιά και πέρασε για άλλη μια φορά από το Καραϊσκάκη επικρατώντας με 0-1 του Ολυμπιακού χάρη σε γκολ του Μιχάι στο 90′. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έτσι έσπασαν το φετινό αήττητο των ερυθρολεύκων και έμειναν ζωντανοί για τη 2η θέση του πρωταθλήματος. Κακός ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ,

που όπως και στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, έτσι και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, έκαναν… αγγαρεία. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγάλη ένταση και διάθεση στο ματς και μετέτρεψε σε μονόλογο το πρώτο 20λεπτο. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να πάρει την κατοχή της μπάλας και να φτιάξει παιχνίδι, και έπρεπε να περάσει το πρώτο μισάωρο για να ισορροπήσει. Με μια αναγκαστική αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ καθώς ο Μιχάι πέρασε στη θέση του τραυματία Ίνγκασον. Το παιχνίδι ήταν περισσότερο μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να ψάχνουν εξίσου το γκολ. Αυτό τελικά ήρθε στο 90′ για τον ΠΑΟΚ. Μετά από υπέροχη προσπάθεια του Μαουρίσιο και σέντρα στο Ροντρίγκο, ο Μιχάι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 92′, ο Πασχαλάκης έβγαλε εντυπωσιακά εξ επαφής σουτ του Χασάν, ο ίδιος πέτυχε γκολ στο 95′ αλλά υποδείχθηκε ορθώς οφσάιντ, έτσι το 0-1 έμεινε ως το τελικό σκορ.