Ο ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στη κατάρα των εκτός έδρας

Ο Στέλιος Μαλεζάς με το γκολ που σημείωσε στο 56ο λεπτό, οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην τρίτη συνεχόμενη νίκη πρωταθλήματος και τέταρτη συνολικά αν συνυπολογίσουμε και τον αγώνα κυπέλλου με τον Αιγινιακό, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά φέτος. Ο Δικέφαλος μετά από ένα αρνητικό σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη μακριά από την Τούμπα, δείχνει να… συνέρχεται και με τους έξι βαθμούς σε Ξάνθη και Χανιά έχει βάλει «stop» στην «κατάρα» που είχε αρχίσει να δημιουργείται στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου γύρου.

Mετά την ήττα στο ντέρμπι από την ΑΕΚ στις 5 Δεκεμβρίου, ακολούθησαν 5 νίκες σε 6 αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, με μοναδική απώλεια βαθμών στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο (2-2). Στο διάστημα αυτό, μάλιστα, ο ΠΑΟΚ σκόραρε 17 φορές και δέχθηκε μόλις τρία γκολ. Οι συνεχόμενες νίκες που πέτυχε η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου τη βοηθούν να χτίσει χαρκτήρα, να πάρει ψυχολογία και να μπει ακόμα πιο δυναμικά στο δεύτερο γύρο, προκειμένου να πάρει το πάνω χέρι στην υπόθεση κατάκτησης του τίτλου. Άλλωστε, όπως είπε ο Ρουμάνος τεχνικός στη Συνέντευξη Τύπου στα Περιβόλια, είναι σημαντικό να βρίσκεις τον τρόπο να παίρνεις τους τρεις βαθμούς ακόμα κι αν δεν έχεις την καλύτερη δυνατή απόδοση, ούτως ώστε να περιορίζεις τις απώλειες. Οι «ασπρόμαυροι» σε μια κρίσιμη περίοδο δημιουργούν νικηφόρο σερί, ανεβαίνουν ψυχολογικά και ετοιμάζονται με τον καλύτερο τρόπο για έναν δεύτερο γύρο «φωτιά».
Πηγή: inpaok.com