Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά έμεινε μόνος πρώτος

Φανερά επηρεασμένος από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και το σκάνδαλο της ΕΕΑ, ο ΠΑΟΚ έκανε απλά αυτό που έπρεπε. Επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 1-0 του Βόλου στην Τούμπα και πέρασε μόνος πρώτος στη βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής της Super League. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε μάλλον μουδιασμένα το παιχνίδι, την ώρα που οι παίκτες του Βόλου ήταν καλά στημένοι μέσα στο γήπεδο

και έπαιρναν μέτρα όποτε οι συνθήκες τούς το επέτρεπαν. Ο Δικέφαλος πάντως ήταν αυτός που δημιουργούσε φάσεις, έστω και μετρημένες. Κατά τη διάρκεια του πρώτου 20λεπτου, Μίσιτς και Σφιντέρσκι απείλησαν την αντίπαλη εστία με σουτ, χωρίς όμως να φτάσουν στο γκολ. Αυτό δεν ήρθε ούτε στο 34′, όταν ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ και ο Αουγκούστο δεν ευστόχησε εξ επαφής, αλλά ούτε και στο 39′, όταν ο Σφιντέρσκι βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Βόλου. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 51′ ο Βιεϊρίνια και στο 54′ ο Μίσιτς βρέθηκαν μόνοι απέναντι στον Γκαραβέλη αλλά… κατάφεραν να στείλουν και οι δυο την μπάλα άουτ. Λίγο μετά ήρθε η ώρα του Μπίσεσβαρ να μπει αντί του Μαουρίσιο, ενώ στο 58′ ο Λημνιός κέρδισε το πέναλτι μετά από μαρκάρισμα που δέχθηκε εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια κάνοντας το 1-0. Στο 61′, ο Τσοκάνης με δυνατό σουτ, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βαρέλα και έφυγε άουτ. Στο 69′, ο Λάμπρου πήρε τη θέση του Σφιντέρσκι και τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης του ΠΑΟΚ. Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα, ο νεαρός φορ πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Γκαραβέλης. Προς το τέλος, ο Λάμπρου πήγε στα πλάγια και ο Βιεϊρίνια έπαιξε ως 9αρι, σε μία δοκιμή του Φερέιρα, πριν ο Εσίτι πάρει τη θέση του Πορτογάλου. Ο Βόλος πίεσε για λίγο αλλά δεν άλλαξε τίποτα και το 1-0 έμεινε το τελικό σκορ.