Ο Παναθηναϊκός "χάρισε" το παιχνίδι στη Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός χάρισε ένα δικό του παιχνίδι στη Βαλένθια (67-63) κι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο φινάλε του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να μην προσφέρει τα αναμενόμενα, ενώ Ντένμον και Παππάς προτίμησαν τις προσωπικές φάσεις, με αποτέλεσμα ο μόνος δημιουργός βάσει των ασίστ που έδωσε να είναι ο Κρις Σίνγκλετον.

Η ήττα αυτή βέβαια δεν δημιουργεί πρόβλημα στους «πρασίνους», οι οποίοι ήθελαν έτσι κι αλλιώς στα τελευταία 3 παιχνίδια 2 νίκες και αν έπαιρναν και το σημερινό ροζ φύλλο αγώνα θα είχαν τον πρώτο λόγο για την κατάληψη μίας θέσης που οδηγεί στο πλεονέκτημα έδρας. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με τον Λοτζέσκι να δείχνει «ζεστός», προηγήθηκε με 0-7. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Βαν Ρόσομ αλλά και με… τετράποντο (!) του Γκριν, έφεραν το ματς στα ίσα 10-10, όμως οι «πράσινοι» είχαν τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (12-17). Μάλιστα, το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ήταν ακόμα καλύτερο, καθώς με έξι σερί πόντους από την θέση «5» (4 ο Βουγιούκας και 2 ο Όγκαστ), πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκορ (12-23 στο 22’). Η Βαλένθια, όμως, είχε και πάλι την λύση και με τους Γκριν και Πλάις να… πυροβολούν, έτρεξαν ένα 9-0, μετατρέποντας το 19-28 σε 28-28, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 32 πόντους. Ένα καλάθι του Γκριν, με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Βαλένθια (34-32), με τον Πλάις να γράφει το 36-33, οι «πράσινοι» να απαντούν με ΄να 0-8 για το 36-41 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο με 48-48. Η… ισορροπία του τρόμου διατηρήθηκε μέχρι το 36’ (57-57), μέχρι που ξεκίνησε ο… βομβαρδισμός από την περιφέρεια. Ντόρνεκαμπ για το 60-57, Παππάς για το 60-60, Ντόρνεκαμπ και πάλι για το 63-60, Λοτζέσκι για το 63-63, για να έρθει ο Ντούμπλιεβιτς στα 36’’ να γράψει το 65-63 για τους γηπεδούχους. Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ, ο Ντένμον αστόχησε σε τρίποντο στα 28’’, ο Ρίβερς έκλεψε την μπάλα από τον Αμπάλδε στα 6’’, αστόχησε σε δίποντο στα 4’’, ο Σίνγκλετον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 2’’, όμως υπέπεσε σε λάθος και έκανε φάουλ πάνω στον Γκριν, με τον Αμερικανό να γράφει το τελικό 67-63, χαρίζοντας την πρώτη νίκη στην Βαλένθια, μετά από 10 σερί ήττες. Όσον αφορά τους «πράσινους», είπαν «αντίο» στο νικηφόρο σερί των τριών αγώνων.