Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι και έστειλε…μήνυμα για τη συνέχεια

Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ (2-1) και έστειλε… μήνυμα για τη συνέχεια του ελληνικού πρωταθλήματος. Μετά και το τρίποντο στη Λεωφόρο, το «τριφύλλι» έκανε το 4/4 και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Από την άλλη, η Ένωση παρέμεινε στους 6 πόντους, μετρώντας ήδη δύο ήττες στη σεζόν. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έμεινε, στην κaυτή Λεωφόρο,

πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ με το γκολ του Πινέδα στο 35′, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Δεν λύγισε. Σε οκτώ λεπτά πήρε σωστά δύο πέναλτι, τα αξιοποίησαν οι Αϊτόρ, Σπόραρ και στο ημίχρονο η ανατροπή ήταν γεγονός. Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, σε ένα ντέρμπι που είχε τρελό ρυθμό. Η μπάλα πάνω κάτω. Ένα ματς ροντέο! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ματίας Αλμέιδα έριξε κι άλλα βαριά χαρτιά στο γήπεδο. Ο Γιοβάνοβιτς έριξε τον τεχνίτη Μπερνάρ. Η Ένωση είχε δύο καλές στιγμές με Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία (στο τέλος ο δεύτερος), αλλά ο Παναθηναϊκός είχε μεγαλύτερες φάσεις με τα δοκάρια των Αϊτόρ, Παλάσιος για τρίτο γκολ. Οι πράσινοι, λοιπόν, πήραν τρεις ακόμα βαθμούς, έχουν το απόλυτο κι απολαμβάνουν τη μοναξιά στο ρετιρέ.