Ο Παναθηναϊκός "κλώτσησε" το πλεονέκτημα

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση του Παναθηναϊκού με 81-74, κάνοντας το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιστρέψουν από το -13 και να διεκδικήσουν μέχρι το τελευταίο λεπτό τη νίκη, ωστόσο σ” εκείνο το σημείο μίλησε ο Τζέισι Κάρολ, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στους Μαδριλένους με έμμεσο τετράποντο (77-72 στα 50» για το φινάλε). Καθοριστικός στο φετινό του ντεμπούτο ο Γιουλ, συγκλονιστικός, αλλά όχι αρκετός ο Νικ Καλάθης.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-0 στο δίλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά άμεσα με δικό του 5-0 σερί (5-5, 3′), παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα με 13-17 (8′), προτού ο Ρούντι Φερνάντεθ ευστοχήσει σε buzzer beater ισοφαρίζοντας στην εκπνοή του δεκαλέπτου (17-17, 10′). Στη β” περίοδο, η Ρεάλ μπήκε εκ νέου δυνατά και προηγήθηκε 26-20 στο 14′, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε εκ νέου και με τρομερό κάρφωμα του Γκάμπριελ στον αιφνιδιασμό, ισοφάρισε σε 26-26 (15′). Στα τελευταία λπετά του ημιχρόνου, όμως, οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωση τους και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή του Τσάβι Πασκουάλ, το 34-34 (19′) έγινε 40-34 υπέρ των Μαδριλένων (20′). Με καλάθια του Ντόντσιτς και του Αγιόν, η Ρεάλ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-34, 21′), την οποία διατηρούσε σχετικά άνετα μέχρι το 28′. Εκεί, όμως, με δύο τρίποντα του Καλάθη κι ένα καλάθι του Γκιστ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 57-53 (30′), μένοντας «ζωντανός» ενόψει δ” περιόδου. Εκεί, ο Παναθηναϊκός συνεχίζοντας τις καλές άμυνες, πλησίασε στον πόντο (62-61) 6 λεπτά πριν το φινάλε, με τον Γιουλ να απαντά άμεσα (64-61). Μετά το τάιμ άουτ, ο Γιουλ ανέλαβε ξανά δράση και με δύο μεγάλα τρίποντα έκανε το 70-63, όμως οι «πράσινοι» με τρίποντα των Καλάθη και Τζέιμς ισοφάρισε σε 70-70 2:17» πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως σ” εκείνο το σημείο «μίλησε» ο Τζέισι Κάρολ, ο οποίος με τρίποντο και φάουλ έκανε το 77-72 στα 50» για το τέλος, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ, καθώς οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να απαντήσουν.