Ο Παναθηναϊκός είναι ακόμα "ζωντανός"

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός (91-67) στην έδρα της Νταρουσάφακα και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Euroleague. Οι «πράσινοι» επιβεβαίωσαν και στην Τουρκία ότι θα παλέψουν σκληρά για να βρεθούν στα playoffs της διοργάνωσης. Με τον Καλάθη σε ρόλο μαέστρου και την υπόλοιπη… ορχήστρα να ακολουθεί ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πανηγύρισε τη 12η νίκη του σε 25 αγώνες!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν έδωσε πολλές λύσεις κοντά στο καλάθι για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ενώ καθοριστικός ήταν κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Σταθερά καλός σε ακόμη ένα ματς ήταν κι ο ΝτεΣον Τόμας, αν και γενικότερα όλοι οι παίκτες έβαλαν το δικό τους… λιθαράκι!   Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 91 πόντους, έχοντας μόλις δύο εύστοχα τρίποντα ενώ μέτρησε 23 ασίστ, κυριαρχώντας παράλληλα και στον τομέα των ριμπάουντ με δέκα παραπάνω! Ο Παπαγιάννης πρωταγωνίστησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς ήταν αυτός που πέτυχε τα πρώτα δύο καλάθια των »πράσινων» μετά από επιθετικά του ριμπάουντ (2-4). Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός ανέβηκε αρκετά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (12-14, 6′). Η Νταρουσάφακα όμως πλήρωσε την αστοχία της από την περιφέρεια και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε να ακολουθεί (17-20). Ο Νικ Καλάθης είχε βρει ρυθμό και μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε διψήφιο προβάδισμα (24-34) στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και το +14, 2:30 πριν από το τέλος του πρώτου μέρους (28-42), ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -9 (37-46). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο υπέπεσαν σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Νταρουσάφακα, ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 (51-57, 6′). Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 53-66. Η κούραση έκανε την εμφάνισή της στους γηπεδούχους, που σε συνδυασμό με την αγωνιστική υπεροχή των »πράσινων» βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει μετατρέψει στο παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο, έχοντας φτάσει στο +22, με επιμέρους 9-0 στην τέταρτη περίοδο (53-75, 33′). Με επιμέρους 2-10 στο επόμενο τρίλεπτο, οι »πράσινοι» έφτασαν στο +26 (59-85, 36′), με τους Λεκαβίτσιους και Παπαγιάννη να παίρνουν αρκετό χρόνο συμμετοχής και τον τελευταίο να σημειώνει double double. Χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον κύλησαν τα τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει καθαρίσει την υπόθεση νίκη και τελικά να επικρατεί με 91-67.