Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και νίκησε

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη στο Μαυροβούνιο απέναντι στην Μπουντουτσνοστ με 72-67 και έκανε την 3η νίκη του στην φετινή Euroleague. Για τρία δεκάλεπτα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δυσκολεύτηκαν, όμως στο τέταρτο παρουσίασαν το πρόσωπο που έπρεπε και πέρασαν νικηφόρα από την Ποντγκόριτσα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στην επίθεση, με καμία από τις δύο να μην μπορεί ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +3 με 15-18. Ο Παναθηναϊκός με το ξεκίνημα το δευτέρου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με +9 (15-24 11’), δείχνοντας να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά η Μπουντούτσνοστ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με τον Όμιτς να κάνει σπουδαία δουλειά στο παρκέ, οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια στο 31-31. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και μετά από πολύ ώρα πέρασαν μπροστά με 38-35 (23’). Σε εκείνο το σημείο ο Λοτζέσκι πήρε το… όπλο του και με συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε την άμυνα των Μαυροβούνιων δίνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάρει και πάλι τα ηνία, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 47-50. Οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ από μακριά και με τρίποντο του Τόμας έφτασαν στο +10 (53-63 35’), με τα πάντα να απλοποιούνται από εκείνο το σημείο και έπειτα. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν όμως δεν μπορούσαν να επιστρέψουν και να απειλήσουν πλέον τον Παναθηναίκό, ο οποίος είχε πλέον το χρόνο με το μέρος του. Έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο «διπλό» μέσα στο Μαυροβούνιο με 67-72.