Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε το γκολ και άφησε δύο βαθμούς στα Γιάννινα

Ο Παναθηναϊκός στα Γιάννενα, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ το οποίο όμως δεν βρήκε και έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΣ. Αποβλήθηκε ο Χουάνκαρ που χάνει Ολυμπιακό. Με 2-6 τελικές, 0-1 δοκάρια, 1-6 κόρνερ και 33%-67% κατοχή μπάλας o Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά το γκολ δεν το βρήκε. Κέρδισε και εκτέλεσε αρκετές στατικές φάσεις (κυρίως κόρνερ) αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτες).

Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού καταγράφθηκε στο 23′. Μετά από πάσα του Χουάνκαρ, ο Αΐτορ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν. Ενώ στο 31′ δυνατό σουτ του Μαουρίσιο λίγο μέσα από την περιοχή, τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λοντίγκιν! Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ίδια ένταση στο παιχνίδι του. Είχε μία καλή στιγμή με τον Αΐτορ να αστοχεί εξ επαφής μετά από σέντρα του Κώτσιρα στο 62′. Ο ΠΑΣ κράτησε αρκετά εύκολα θα λέγαμε το μηδέν και τους πράσινους μακριά από την περιοχή του Λοντίγκιν. Μάλιστα οι Ηπειρώτες κράτησαν και μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να αναπτυχθούν και να φτάσουν στην περιοχή του Μπρινιόλι. Αλλά εκτός από ένα συρτό σουτ του Σάλιακα, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Στο 80ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Βόσνιος διαιτητής Βαντ εξάντλησε την αυστηρότητά του και έδειξε κόκκινη κάρτα στον Χουάνκαρ για χτύπημα στον Περέα πάνω στο σπριντ των δύο παικτών! Το ματς διεκόπη για μερικά λεπτά και προκλήθηκε σύρραξη. Έτσι ο ρυθμός έπεσε και το ματς πήγε σβηστά ως το φινάλε.