Ο Παναθηναϊκός μπορεί και χωρίς τον Καλάθη

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε εκτός τον Νικ Καλάθη, όμως έδειξε ότι φέτος είναι έτοιμος να κοντράρει όλες τις ομάδες, νικώντας αυτή τη φορά με 89-76 την Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τον Νικ Καλάθη, όμως στο α” ημίχρονο ο Λούκας Λεκαβίτσιους μπήκε στη… φανέλα του, δείχνοντας ότι μπορεί να σταθεί σε υψηλό επίπεδο, ενώ έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις δημιουργικά και ο Παππάς με τον Ρίβερς.

Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» έφτασαν στην 9η νίκη τους σε 13 παιχνίδια, κερδίζοντας όμως πάνω από όλα ψυχολογία ενόψει της συνέχειας, με δεδομένη την απουσία του ηγέτη τους. Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν ο κορυφαίος που πέτυχε double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ο Λούκας Λεκαβίτσιους στον αναβαθμισμένο ρόλο του με 13 πόντους και 4 ασίστ. Ουσία και θέαμα από τον Νίκο Παππά με 14 πόντους και 3 ασίστ. «Μπομπέρ» για ένα ακόμα βράδυ ο Κέι Σι Ρίβερς με 15, όσους πέτυχε ο… ηγέτης των αιθέρων, Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος πέτυχε και αυτός double double (15 πόντους-10 ριμπάουντ). Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν ιδανικό (13-6 στο 4′), με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να σημειώνει 8 γρήγορους πόντους και το «τριφύλλι» να παίζει στοχευμένα στην επίθεση. Όμως, η Μακάμπι απάντησε άμεσα για 18-18 του 8′. Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 25-21 και τον «Λέκα» να έχει 3/3 3π. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζαν οι νταμπλούχοι στο ξεκίνημα ήταν κυρίως αμυντικό. Πολύ θετικός ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ. Με τον Νίκο Παππά να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση και τον Μάρκους Ντένμον να παίρνει χρόνο στο «1», οι γηπεδούχοι πήγαν στο +9 (35-26 στο 13′), αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους (39-38 στο 17′ και 49-43 στο 20′). Κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα σκορ, με τον Νόρις Κόουλ να κάνει τη διαφορά (13π.). Από 13π. είχαν και οι Γκιστ – Λεκαβίτσιους στο ημίχρονο, ενώ ο Ρίβερς είχε ευστοχήσει σε 3/3 3π. Με… οδηγό την άμυνα, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ «ξέσπασαν» στο δεύτερο μέρος και πήραν διψήφιες διαφορές (53-43 στο 23′ και 58-48 στο 25′). Το «τριφύλλι» έβρισκε σκορ με τους Λοτζέσκι, Ρίβερς, Παππά, ενώ οι Γκιστ – Σίνγκλετον… σκέπαζαν τα καλάθια και έδιναν πόντους, ριμπάουντ και πολύ καλές άμυνες. Έτσι, μέχρι το 30′ τίποτα δεν άλλαξε (67-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα μικρό black out έστειλε το ματς από τους 14π. στους 7π. (από το 74-60 στο 74-67), με την Μακάμπι να βρίσκει ελεύθερα σουτ και τον Πασκουάλ να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ. Ο Καταλανός ήταν φανερά νευριασμένος και προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση, ώστενα μην μπει η ομάδα του σε… περιπέτειες στο τελευταίο εξάλεπτο. Με την επιστροφή τους στο παρκέ οι «πράσινοι» έκαναν ένα επιμέρους 12-4 (86-71 στο 37′ με πολύ καλό Μάρκους Ντένμον) και «κλείδωσαν» το παιχνίδι. Η τελική νίκη για το «τριφύλλι» ήρθε με σκορ 89-76. Στα 23» πριν από το τέλος ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague και χειροκροτήθηκε.