Ο Παναθηναϊκός αρνείται να χάσει

Ο Παναθηναϊκός με πέναλτι του Μακέντα στο 91′ πήρε παλικαρίσια ισοπαλία στην Τρίπολη από τον Αστέρα. Πέρα από την απίστευτη εκστρατεία των 4.000 οπαδών του Παναθηναϊκού που έβαψαν καταπράσινη την Τρίπολη, ο Παναθηναϊκός κρατάει και το γεγονός ότι κατάφερε να βγάλει αντίδραση σε ένα ματς που «στράβωσε» για τα καλά

και υπήρχε μεγάλη πίεση για τα παιδιά αυτά που σηκώνουν μεγάλο βάρος στις πλάτες τους. Οι «πράσινοι» είχαν προβλήματα, δεν ήταν καλοί, όμως και πάλι είχαν πάθος και… τρέλα για να καταφέρουν να μείνουν όρθιοι και να μην χάσουν σε μια πολύ δύσκολη έδρα, από την οποία δεν είχαν περάσει ούτε την περσινή σεζόν. Ο Δώνης έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο, προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα στο ματς και να βοηθήσει την ομάδα κάτι που απέδωσε. Τελικά ο Έλληνας τεχνικός δικαιώθηκε, με τον Χατζηγιοβάνη στο 90’ να κερδίζει το πέναλτι και τον Μακέντα να το… καρφώνει στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το τελικό 1-1 στην Τρίπολη (είχε προηγηθεί ο Αστέρας στο 47΄με τον Μανιά). Έτσι όπως φαινόταν το ματς, αν τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δυο – τρια παραπάνω, με την ώθηση που πήρε ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει και το ματς. Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Δώνη κρατάει το γεγονός ότι έμεινε και πάλι αήττητη, έχει 10 βαθμούς μετά από έξι ματς με πέντε νίκες και μια ισοπαλία, λόγω και του -6 που χρεώθηκε από τους χειρισμούς του Γιάννη Αλαφούζου. Το φινάλε, για άλλη μια φορά βρήκε τους «πράσινους» οπαδούς να αποθεώνουν την ομάδα και τον Γιώργο Δώνη, την ομάδα να χειροκροτεί για να ευχαριστήσει για τη στήριξη και να κοιτάζει πλέον το ματς που έρχεται μετά τη διακοπή με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ.