Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Μόσχα αλλά λύγισε στο τέλος

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν μπόρεσε να φύγει με το «διπλό» από τη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί των Πειραιωτών με 69-65. Οι Πειραιώτες «πλήρωσαν» το κακό τρίτο δεκάλεπτο (21-9) το οποίο τον έφερε σε ρόλο κυνηγού, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να γνωρίζει τελικά την ήττα, παρά την υπερπροσπάθεια του Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν ψύχραιμη στο τέλος και μπόρεσε να κρατήσει το θετικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Στρατού να μετράει μόνο νίκες απέναντι στον Ολυμπιακό από το 2018 στη Μόσχα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να επικρατούν στη ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία από νωρίς (6-10 5΄). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και μείωσε (13-15 10’), ενώ με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Ρώσοι έφεραν και πάλι στο παιχνίδι στο μηδέν (15-15). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και βρέθηκε ακόμα και στο +9 (21-30 15’), με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκει λύσεις με τον Σέρχι και να κλείνει το ημίχρονο στο -4 με 31-35. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έφτασε τους 20 πόντους και η ΤΣΣΚΑ πήρε και πάλι το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα. Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη έπαιξε καταπληκτική άμυνα, ενώ από την άλλη εκείνη του Μπλατ δεν έβρισκε λύσεις σε καμία από τις δύο πλευρές του γηπέδου και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-44. Ο Σπανούλης και ο Ολυμπιακός δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον ηγέτη των Πειραιωτών να παίρνει από το… χέρι την ομάδα του και να κάνει και πάλι το παιχνίδι θρίλερ. Με δικά του τρίποντα το σκορ έγινε 61-61 (36’) και στη συνέχεια 63-63 (38’). Στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός όμως «κόλλησε». Ένα κακό σουτ του αρχηγού του, ένα φάουλ στον Τουπάν που δεν δόθηκε ποτέ και οι εύστοχες βολές τις ΤΣΣΚΑ έκαναν την διαφορά στην αναμέτρηση, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει τελικά τη νίκη με 69-63.