Ο Ολυμπιακός λέει "αντίο" στο πρωτάθλημα

Ο Ατρόμητος έφτασε μία ανάσα από τη δεύτερη του νίκη επί του Ολυμπιακού τη φετινή σεζόν, αλλά ο Χατζισαφί στο 90′ έσωσε τους πρωταθλητές από την ήττα (2-2).  Οι γηπεδούχοι καλύτεροι προηγήθηκαν δύο φορές με τα τέρματα των Βασιλακάκη, Ντιγκινί, αλλά αρχικά ο Μάριν και στη συνέχεια ο Ιρανός μπακ ισοφάρισαν. Κανένας από τους δύο δεν μένει ικανοποιημένος από αυτή την ισοπαλία, καθώς ο Ατρόμητος καλύτερος βρέθηκε αγκαλιά με το τρίποντο και τον Ολυμπιακό να μένει ακόμα πιο πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν για μία ακόμη φορά κακή και ο Ατρόμητος το εκμεταλλεύτηκε στο 2-2 των δύο ομάδων στο Περιστέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν στους γηπεδούχους το δικαίωμα να κυνηγήσουν κάτι καλό στο παιχνίδι και κόστισαν τα αμυντικά κενά, ιδιαίτερα του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Πειραιά να γλιτώνει την ήττα στο τέλος της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος έστειλε αρχικά τα… μηνύματά του στην άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να αλλάζει εικόνα η ομάδα του Πειραιά και το πλήρωσε στο 19′! Στο 7′ οι γηπεδούχοι είχαν ένα τυχερό δοκάρι σε μακρινή και από πλάγια θέση εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, ενώ στο 11′ ο Ντιγκινί μπήκε από τα αριστερά, πλάσαρε και ο Προτό έδιωξε. Παράλληλα, στο 16′ ο Ντάουντα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Τρία λεπτά μετά όμως έγινε το 1-0, όταν ο Ουάρντα από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Βασιλακάκης μέσα από την καρδιά της άμυνας σηκώθηκε στον αέρα και με το κεφάλι άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στο 22′ ο Ουάρντα γύρισε από τα αριστερά, ο Ντάουντα έκανε το πλασέ με τον Νικολάου να βάζει το πόδι του και να κόβει την πορεία της μπάλας και στη συνέχεια ο Προτό πρόλαβε να μαζέψει προτού περάσει η μπάλα τη γραμμή! Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους στη συνέχεια και στο 28′ ο Μάριν με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ελαμπντελαουί έκανε από τα δεξιά τη σέντρα και ο Ανσαριφάρντ μόνος του δεν μπόρεσε να πλασάρει! Στο 32′ ο Ατρόμητος είχε ευκαιρία στην κεφαλιά του Βασιλακάκη, μετά από φάουλ του Γιαννούλη, και τον Προτό να μπλοκάρει και έτσι έμεινε το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε αρχικά να περιορίσει τα αμυντικά κενά και είχε την ευκαιρία στο 62′ να προηγηθεί, αλλά ο Ανσαριφάρντ πλάσαρε άουτ από κοντινή απόσταση, μετά από σέντρα του Μάριν και λάθος της άμυνας των γηπεδούχων! Στη συνέχεια όμως, στο 65′, ο Ατρόμητος απάντησε στην ευκαιρία των «ερυθρόλευκων», όταν ο Ουάρντα έκανε την κεφαλιά-πάσα, έγινε δεύτερη κεφαλιά μέσα στην περιοχή του και ο Ελαμπντελαουί έδιωξε πάνω στη γραμμή! Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ντιγκινί εκμεταλλεύτηκε επίσης τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 71′ είχε άλλη μία ευκαιρία η ομάδα του Περιστερίου, βγαίνοντας στην αντεπίθεση με περισσότερους παίκτες, όμως το πλασέ του Ντάουντα έδιωξε ο Προτό. Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και στο 85′ είχαν ευκαιρία με τον Πάρντο, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Γιαννιώτης! Στο 89′ ο Ζιλέ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Χατζηισαΐα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζούρτζεβιτς, με τον Γιαννιώτη να διώχνει και στην επαναφορά ο Χατζισαφί με σουτ να ισοφαρίζει σε 2-2, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό στο ματς!