Ο Ολυμπιακός φόρτσαρε στο τέλος και έφυγε νικητής

Ο Ολυμπιακός, που είδε τον Γιώργο Πρίντεζη να τραυματίζεται κατά τη διάρκεια του αγώνα, τα βρήκε «σκούρα» στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις για τρία δεκάλεπτα αλλά στο τέλος πάτησε το… γκάζι και πήρε το διπλό με 75-88 για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να πιέζεται από την άμυνα των Λιθουανών. Η ελληνική ομάδα, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Πρίντεζη και στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με 14-17, η Ζαλγκίρις όμως αντέδρασε άμεσα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 23-21.

Με τρίποντο του Μιλάκνις, η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα με 28-24 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και στο14’ ισοφάρισε σε 30-30. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, με το πρώτο καλάθι του Μπιρτς, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 32-34 αλλά δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με την Ζαλγκρίς να προσπερνάει εκ νέου για το 38-36 στο 18’. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ωστόσο με τον Πρίντεζη να δίνει ώθηση στην επίθεση, στο τέλος του ημιχρόνου προηγούνταν με 40-42. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν και πάλι στο σκορ. Ο Ολυμπιακός όμως με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει πάρει την ομάδα στις «πλάτες» του, στο 23’ προηγήθηκε με 45-50. Η Ζαλγκίρις απάντησε εκ νέου και με ένα σερί έξι πόντων πέρασε μπροστά με 51-50. Στο 29ο λεπτό, με καλάθια των Λοτζέσκι και Γκριν ο Ολυμπιακός έκανε το 58-61 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους Πειραιώτες στο +3 (60-63). Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο «παρκέ» να καθαρίσει το παιχνίδι και στο 35ο λεπτό είχε ανεβάσει την διαφορά στο +9 (64-73). Στο επόμενο λεπτό, ο τραυματισμός του Πρίντεζη αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό, που δεν έχασε όμως το προβάδισμα. Στο 38’ οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνταν με 70-81 με βολές του Μπιρτς. Η ομάδα του «Σάρας» δεν μπόρεσε να επανέλθει και ο Ολυμπιακός πήρε τελικά τη νίκη με 75-88.