Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα σφυγμό

Ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός απέναντι στην Μπουντούτσνοστ και πήρε τη νίκη μέσα στην Ποντγκόριτσα με 76-89, δίνοντας τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών. Οι Πειραιώτες από την αρχή είχαν τον έλεγχο και με τους Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ και Πρίντεζη να κάνουν σπουδαία δουλειά, ξέσπασε πάνω στους Μαυροβούνιους και ανέβηκε στο 13-12, δείχνοντας ότι έχει ακόμα σφυγμό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και βρέθηκε στο +11 με 4-15 (4′), όμως η απάντηση της Μπουντούτσνοστ ήταν άμεση, κάνοντας το 16-15 στο 7′. Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι λύσεις, με τον Μιλουτίνοφ και τον Πρίντεζη, κλείνοτνας το δεκάλεπτο στο 21-27. Το πόδι παρέμεινε πατημένο στο γκάζι με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +12 στο 15′ (30-42), με τον Μάντζαρη να έχει κάνει καταπλητκική «βρώμικη» δουλειά για τους Πειραιώτες. Η ομάδα του Μπλατ συνέχισε στον… αυτόματο και το ημίχρονο τελείωσε στο 34-51. Με το ξεκίνημα της επανάλληψης ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά λύσεις μέσα από την άμυνα και με τον Βεζένκοφ να σκοράρει 7 σερί πόντους το σκορ έγινε 39-63 στο 24′. Οι γηπεδούχοι με όπλο τα τρίποντα προσπάθησαν να επιστρέψουν, όμως η ρακέτα του Ολυμπιακού έδινε συνεχώς λύσεις, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-73. Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να κατεβάζει ταχύτητα και την Μπουντούτσνοστ να μειώνει. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με τελικό σκορ 76-89.