Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός στη παράταση

O Ολυμπιακός έκανε μια επική ανατροπή από το -9 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα με τη Χίμκι, έστειλε το ματς στην παράταση και το καθάρισε εύκολα εκεί με 109-98 παραμένοντας ζωντανός για την 8άδα στην Regular Season. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και έχασε το +12 με 69-57 που ήταν μπροστά στο 27′ με συνοπτικές διαδικασίες και δια χειρός Σβεντ που τα «έσταζε» από παντού

και βρέθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα στο -9 όμως με διαδοχικά τρίποντα από Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη και καλές άμυνες την ίδια ώρα, έστειλε το ματς στην παράταση όπου ήταν ισοπεδωτικός και το πήρε με +11 και 109-98. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ακριβώς χρειαζόταν για να χάσουν με τον Κεστούτις Κεμζούρα στο τελευταίο δεκάλεπτο που κρίνονταν τα πάντα να μην μπορεί να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Σβεντ και ενώ πάρκαρε σε όλο το ματς στον πάγκο τον Μπόλντγουιν χωρίς να τον δοκιμάσει καθόλου για άμυνες έστω στους υπόλοιπους που τα έβαζαν σαν… στραγάλια από τα 6.75μ. Και ενώ όλοι σκεφτόμασταν ότι οι Πειραιώτες λένε… αντίο νωρίς νωρίς στη διοργάνωση οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να πυροβολούν από το τρίποντο και έφτασαν σε μια ανατροπή-έπος, από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της διοργάνωσης. Είναι χαρακτηριστικό πως το ματς τελειώσε με ένα αδιανόητο επιμέρους υπέρ των γηπεδούχων (22-2), που είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Γιώργο Πρίντεζη (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Νταμπλ – νταμπλ από τον εξαιρετικό Βασίλη Σπανούλη (18 πόντοι, 10 ασίστ), βοήθησαν πάρα πολύ οι Νίκολα Μιλουτίνοφ (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κώστας Παπανικολαόυ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).