Ο…μισός Ολυμπιακός πέρασε "τρένο" από το Καζάν

Ο Ολυμπιακός, αν και αγωνίστηκε έχοντας νοκ-άουτ τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Γιανγκ, βρήκε λύσεις εκ τω έσω, πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση στο Καζάν, ήταν τρομερός στο πρώτο ημίχρονο (36-56) και νίκησε την Ούνικς με σκορ 75-90. Αυτή ήταν η 6η εκτός έδρας (Μπασκόνια, Νταρουσάφακα, Ζάλγκιρις, Παναθηναϊκός, Μπαρτσελόνα) επικράτηση των Πειραιωτών φέτος στην EuroLeague, με το ρεκόρ τους να είναι στο 15-6, παραμένοντας στην πρώτη τριάδα της κατάταξης. Ένα σημαντικό «διπλό» που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs.

Ο Ολυμπιακός με 7/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (36-56) και ακολούθως έλεγξε το ματς (36-56 το ημίχρονο). Στο 34′ η Ούνικς μείωσε σε 61-69, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έδειξαν αντίδραση, σωστά αντανακλαστικά, αλλά και νοοτροπία νικητή, με μπροστάρη τον Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες μέτρησαν σερί 10-0, με τον αρχηγό τους να σημειώνει 8 πόντους με 2 σερί «κaυτά» τρίποντα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +19 (68-87) στο 39′. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι «σκότωσαν» τους Ρώσους. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Έρικ Γκριν και Γιώργος Πρίντεζης. Ο Αμερικανός γκαρντ τέλειωσε το ματς με 25 πόντους (7/8δ, 3/5τρ), παίρνοντας στις πλάτες του την επίθεση του Ολυμπιακού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, δίνοντας τεράστια επιθετική ώθηση, ενώ ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους (5/9δ, 3/4τρ), σημειώνοντας δύο «κaυτά» τρίποντα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού.