Ο Μίσιτς του γκρέμισε τα όνειρα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 77-74 από την Εφές στον πρώτο ημιτελικό του Final -4 και θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό. Αυτή η εξέλιξη δεν στερεί σε τίποτα από τους ερυθρόλευκους, το δικαίωμα να νιώθουν ότι έχουν πετύχει κάτι ιδιαίτερα σημαντικό φέτος με την επιστροφή τους στο κορυφαίο ραντεβού της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί το απίστευτο γεγονός της… κατάληψης της Σταρκ Αρίνα

στο 95% από φίλους του Ολυμπιακού. Δεν αξίζουν δάκρια για αυτόν τον Ολυμπιακό, ο οποίος κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο, στην νυν κάτοχο του τροπαίου, πάλεψε σαν θηρίο και καταχειροκροτήθηκε στο τέλος από τους χιλιάδες οπαδούς του.Οι Τούρκοι ξεκίνησαν δοκιμάζοντας την τύχη τους από την περιφέρεια (1/7τρ), οι Πειραιώτες ακουμπώντας στο καλάθι με το Φαλ και το σκορ έγινε 12-5 στο 5ο λεπτό. Ο Παπανικολάου ανέλαβε τον Λάρκιν και ο Γουόκαπ έπεσε πάνω στο Μίσιτς, παίζοντας άμυνα στα… «κόκκινα», ενώ μπροστά η κυκλοφορία ήταν αποτελεσματική. Η είσοδος του Ντάντσον που πέτυχε 5 σερί πόντους (με ένα τυχερό τρίποντο), άλλαξε τα δεδομένα και η Εφές προσπέρασε 14-18 (0-11 σερί). Οι παίκτες του Αταμάν βρήκαν ρυθμό από την περίμετρο (3/3τρ σε εκείνο το σημείο) και έμειναν κοντά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (21-18). Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν ήθελε με τίποτα να αφήσει τους αντιπάλους του να τρέξουν. Η Εφές κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα και ο Λάρκιν εκτελούσε, όμως την ίδια ώρα ο Μάρτιν (9π. με 3/4διπ) έδινε ποιοτικά λεπτά στην ομάδα του και σκορ μέσα στη ρακέτα, για το 33-29 στο 14ο λεπτό. Η εξαιρετική άμυνα και το καθαρό μυαλό του Σλούκα, έφεραν τους ερυθρόλευκους ξανά στο +7 (39-32) στο 17ο λεπτό. Ο Μίσιτς ωστόσο με δύο τρίποντα, πήρε τη σκυτάλη από τον Λάρκιν, οι Τούρκοι αντέδρασαν και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στη λήξη του ημιχρόνου (43-42), το οποίο είχε εντυπωσιακό επιθετικό ρυθμό. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Τούρκοι πάτησαν καλύτερα πάνω στο παρκέ, ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους και με ένα ξέσπασμα χάρη στον πολύ καλό Ελάιζα Μπράιαντ (16π με 4/4τρ), προσπέρασαν με + 11 (48-59) στο 25ο λεπτό. Η Εφές έλεγχε το ρυθμό και έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, την ίδια στιγμή που οι Πειραιώτες είχαν κακές αποστάσεις στην επίθεση. Οι παίκτες του Αταμάν έπαιξαν με αυτοπεποίθηση στην τρίτη περίοδο και σε ένα καθοριστικό διάστημα του αγώνα κράτησαν το προβάδισμα (63-66) μπαίνοντας στην τελική ευθεία. Ωστόσο η αφύπνιση του Ντόρσεϊ, ο οποίος πέτυχε μαζεμένους πόντους (10π με 2/2τρ) διατήρησε τον Ολυμπιακό μέσα στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Η μάχη συνεχίστηκε με τους Τούρκους να παραμένουν μπροστά 69-70 στο 33ο λεπτό και τον Ολυμπιακό να χρειάζεται μακρινά σουτ. Παρότι το ματς… έδειχνε Εφές, οι Πειραιώτες είχαν την ενέργεια, βρήκαν ισορροπία και έμειναν ζωντανοί αν και απέτυχαν σε τέσσερις καταστάσεις αιφνιδιασμού! Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, οι ερυθρόλευκοι άστοχοι από την περιφέρεια και η Εφές από τις βολές ξέφυγε με +4 (70-74) στα 2’.37’’. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος σπαταλώντας ευκαιρίες στην επίθεση, ωστόσο με βολές του Σλούκα μείωσε 72-74 στο τελευταίο λεπτό. Ο Μάρτιν συνεργάστηκε μαγικά με τον ηγέτη της ομάδας και ισοφάρισε 74-74 στα 19’’. Ο σπουδαίος Βασίλιε Μίσιτς σε νεκρό χρόνο με τρίποντο έδωσε την πρόκριση με σκορ 77-74. Παρά την σπουδαία ερυθρόλευκη άμυνα ο ηγέτης των Τούρκων… χτύπησε στο τέλος.