Ο Λιβάγια στις καθυστερήσεις κράτησε την ΑΕΚ ζωντανή

Ισόπαλο με 1-1 τελείωσε το παιχνίδι μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ στη Λεωφόρο, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο, υπό την έννοια ότι το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο αθηναϊκές ομάδες δεν έδειξε πως ήταν εμφανώς ανώτερη. Οι πράσινοι, που προηγήθηκαν νωρίς στο 10’ με γκολ που ήρθε από τρομερή κεφαλιά του Μολέδο σε φάουλ του Χίλιεμαρκ, στη στνέχεια οπισθοχώρησαν, άφησαν την ΑΕΚ να κάνει παιχνίδι αλλά δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι ήταν μονόλογος για την ΑΕΚ.

Οι κιτρινόμαυροι, δίχως να είναι όσο παραγωγικοί θα περίμενε κανείς, έκλεισαν τον Παναθηναϊκό στα καρέ τους και άρχισαν την πολιορκία. Σε αυτό το 45λεπτο, η ΑΕΚ είχε δύο εξαιρετικές στιγμές, η πρώτη με το εξ επαφής πλασέ του Γαλανόπουλου και η δεύτερη με το ξαφνικό σουτ του Λιβάγια. Φάσεις που δεν εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΚ. Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν κακή. Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώθηκε πολύ ο Παναθηναϊκός, πήρε μέτρα στο γήπεδο και με τον Βιγιαφάνιες κορυφαίο, πλησίασε στο δεύτερο γκολ. Αυτό δεν ήρθε και ήρθε η ισοφάριση με τον Λιαβάγια στο 95’με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και στον Χουλτ…Κακό ποιοτικά το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τα νεύρα να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε του αγώνα για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Χιμένεθ για διαμαρτυρία.