Ο Κονέ μπορεί να βοηθήσει την ΑΕΚ

Ο Παναγιώτης Κονέ ήρθε στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου και στωϊκά δούλευε περιμένοντας την ευκαιρία του. Αυτή του δόθηκε στο ματς με την Ριέκα όταν αντικατέστησε τον Γαλανόπουλο. Ο 30χρονος μεσοεπιθετικός στην αρχή έμοιαζε σαν «ψαρωμένος» έφηβος, αλλά με την πάροδο του χρόνου έδειξε πως θα μπορέσει να βοηθήσει την ΑΕΚ, ειδικά αυτή την περίοδο που έχει χάσει τους Μάνταλο και Γιόχανσον λόγω τραυματισμών.

Ο Κονέ είχε να πάιξει εννιά ολόκληρα χρόνια με την κιτρινόμαυρη φανέλα, καθώς τελευταία συμμετοχή του ήταν κόντρα στον Πανιώνιο (11/5/2008) για την 5η αγωνιστική των play off της Superleague της σεζόν 2007-08 σε ένα ματς που είχε έρθει 2-2 με τον νυν τεχνικό διευθυντή της ομάδας του, τον Νίκο Λυμπερόπουλο να σκοράρει σε εκείνο το ματς. Το άλλο γκολ είχε πετύχει ο Ριβάλντο. Προπονητής ήταν ο Νίκος Κωστένογλου που είχε διαδεχτεί τον Φερέρ. Αν θέλουμε να θυμηθούμε και την τελευταία του ευρωπαϊκή συμμετοχή με τη ΑΕΚ, αυτή χρονολογείται στις 20 Δεκεμβρίου του 2007 όταν είχε αγωνιστεί για 60 λεπτά στο ματς με τη Βιγιαρεάλ εντός έδρας στο οποίο είχε χάσει η ομάδα του με σκορ 2-1 και είχε αποκλειστεί από τη φάση των ομίλων του Europa League. Προπονητής του ήταν ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ.