Ο Καμπιάσο "έχτισε" και ο Λεάλι…γκρέμισε

Στο πρώτο ματς για τη φάση των «16» του Europa League, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για 50 λεπτά και προηγήθηκε με τον Καμπιάσο. Οι Τούρκοι όμως ισοφάρισαν εξ’ αιτίας ενός τραγικού λάθους του Λεάλι και έχουν πλέον προβάδισμα για την πρόκριση στην Πόλη. Ο Ολυμπιακός βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλά γκάζια και πίεσε ψηλά και αφόρητα την Μπεσίκτας. Σταδιακά οι Τούρκοι βρήκαν τα πατήματά τους και ισορρόπησαν μετά το δεκάλεπτο.

Ωστόσο η πρώτη καλή φάση ήρθε μόλις στο 19’ με τον Ελιουνούσι να κινείται ταχύτατα στην αντεπίθεση και να σουτάρει αδύναμα στην αγκαλιά του Φάμπρι υπό πολύ καλές προϋποθέσεις. Το ματς βρίσκονταν σε απόλυτη ισορροπία μέχρι το 36’. Τότε ο Φορτούνης βρήκε τον Ανσαριφάρντ έξω δεξιά. Ο Ιρανός ελίχθηκε με την μπάλα και με κοφτή σέντρα βρήκε στην κίνηση τον επερχόμενο Καμπιάσο που τρύπησε με κάθετη κίνηση την τουρκική άμυνα και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 κάνοντας όλο το γήπεδο να παραληρεί. Ο Ολυμπιακός έλεγξε πλήρως το ματς και κατάφερε τελικά χωρίς να απειληθεί σοβαρά να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ του 1-0. Στην επανάληψη η Μπεσίκτας ήταν η πρώτη που απείλησε στο 48’ όταν κεφαλιά του Ταλίσκα μετά από φάουλ του Κουαρέσμα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λεάλι, με τον Ολυμπιακό να απαντά στο 51’ με κεφαλιά του Μποτία. Και στο 52’ ήρθε η φάση που… μουτζούρωσε την άψογη ως τότε εμφάνιση των «ερυθρολεύκων». Ο Λεάλι έκανε τραγικό λάθος μετά από γύρισμα του Φιγκέιρας, δίνοντας τη μπάλα στους Τούρκους, που σκόραραν με τον Αμπουμπακάρ για το 1-1. Το γκολ αυτό χάλασε το μυαλό του Ολυμπιακού που έδωσε χώρο και δικαιώματα στη Μπεσίκτας να απειλήσει με τον Μπάμπελ (58’) και Τόσιτς (68’). Στη συνέχεια ο Βούζας φρέσκαρε την ομάδα που κατάφερε να βρει και πάλι την ηρεμία στο παιχνίδι της. Δεν βρήκε όμως άλλη αξιόλογη φάση για γκολ. Κάτι που κατάφερε ο Τοσούν για τους φιλοξενούμενους στο 87’, με τον Ντα Κόστα να τον σταματά σωτήρια με τάκλιν. Το τελικό 0-0 αφήνει «γλυκόπικρη» γεύση στον Ολυμπιακό. Φάνηκε αρκετά βελτιωμένος κόντρα σε μια ποιοτική αντίπαλο, αλλά ένα μεγάλο ατομικό λάθος από αυτά που απαγορεύονται σε τέτοιο επίπεδο, χάλασε την πολύ καλή προσπάθεια της ομάδας του Λιμανιού. Το τελικό 1-1 φέρνει τους Τούρκους πλέον σε θέση οδηγού για τη ρεβάνς καθώς ο Ολυμπιακός πλέον κυνηγά διπλό μέσα στην Πόλη ή  ισοπαλία με πολλά γκολ.