Ο γνωστός εκτός έδρας τραγικός Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι τραγική εικόνα σε εκτός έδρας ματς και γνώρισε την ήττα (89-68) από τη Ρεάλ. Οι «πράσινοι» για ακόμα ένα ματς που έδωσαν μακριά από το ΟΑΚΑ ήταν τραγικοί σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του! Οι παίκτες του Πασκουάλ βρέθηκαν να χάνουν με 16-2 και κυνηγούσαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ακόμα κι όταν έκαναν την αντεπίθεση τους και βρέθηκαν στο -5, δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη καθώς… κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει τους 20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα αλλά από εκεί και πέρα επικράτησε το… χάος! Οι «πράσινοι» έμειναν δίχως πόντο για 5,5 λεπτά, στα οποία είχαν 0/8 σουτ! Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 16-0, με τους παίκτες του Πασκουάλ να βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου! Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 32-12 στο 13’ κι ενώ ο Πασκουάλ αναζητούσε λύσεις για να σταματήσει την… κατρακύλα, έχοντας χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες του στα 14 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Τελικά, αυτός που ανέλαβε να… ζωντανέψει τους «πράσινους» ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος σκόραρε τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Γενικά, ο Παναθηναϊκός έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα γι’ αυτό και κατάφερε να βρεθεί στο -10 (43-33) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Τα διαδοχικά καλάθια του Κοζέρ κι η αφύπνιση του Γιουλ έστειλε ξανά τη Ρεάλ στο +18 (53-35) αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε! Με τον Καλάθη να «ανεβαίνει» επιθετικά αλλά και παράλληλα να «ταΐζει» τον Παπαγιάννη, ο οποίος έδωσε πολύτιμες λύσεις. Με τον Λάνγκφορντ να παραμένει στην επιθετική εξίσωση προσφέροντας πόντους από τη γραμμή των βολών, οι «πράσινοι» έριξαν τη διαφορά και βρέθηκαν στο -5 (63-58) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 5′ έως το 28′ η διαφορά ήταν μεταξύ των 10 και των 20 πόντων υπέρ των Μαδριλένων. Εκεί, όμως, που ο Παναθηναϊκός μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης ο Καμπάτσο έπαιξε με τα νεύρα του Καλάθη και τελικά κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 4 μαζεμένους πόντους κι η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο και κάπου εκεί ξεκίνησε ξανά η… κατηφόρα! Η Ρεάλ έτρεξε επιμέρους 23-3 και από το +5 (63-58) βρέθηκε στο +25 (86-61)! Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί με τον Παναθηναϊκό να το… παρατά και να γνωρίζει βαριά ήττα με 68-89.