Ο Αϊτόρ "λύτρωσε" και πάλι τον Παναθηναϊκό

Με τον Αϊτόρ να κερδίζει πέναλτι, να το μετατρέπει σε γκολ και να κερδίζει και αποβολή υπέρ της ομάδας του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης και έκανε το 7×7 στο ελληνικό Πρωτάθλημα. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό. Είχε πολλές διακοπές λόγω του σκληρού παιχνιδιού που έκαναν οι Αρκάδες.

Πολλές διακοπές στο ματς. Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε μετά το ημίωρο, έφτιαξε κάποιες φάσεις, είχε την μεγάλη ευκαιρία με τον Σένκεφελντ στο 33′, όταν μετά από εκτέλεση του Μπερνάρ ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός δοκίμασε να απειλήσει από πλαγια θέση, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Γκολ λοιπόν η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν έβαλε, για πρώτη φορά φέτος στη Λεωφόρο στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης του. Την πρώτη καλή στιγμή στο β” μέρος την είχε ο Αστέρας στο 50′ με τον Τιλίκα να πηγαίνει στο ένας εναντίον… όλων αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μπρινιόλι. Στη συνέχεια η υπεροχή του ΠΑΟ ήταν εμφανής. Αλλά και πάλι δεν είχε την μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Στο 64′ ο Μπερνάρ γύρισε για τον Αϊτόρ αλλά αυτός κόπηκε. Τελικά τη λύση στον Παναθηναϊκό την έδωσε από την άσπρη βούλα ο πρώτος του σκόρερ εφέτος. Ο Αϊτόρ συγκεκριμένα κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Άλβαρες σε μονομαχία που είχαν μέσα στην περιοχή του Αστέρα. Και ο ίδιος στο 80′ το μετέτρεψε σε γκολ. Τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης κέρδισε και την αποβολή του Τζουκάνοβιτς(ο μεσοεπιθετικός του Αστέρα πήγε να φύγει με αξιώσεις σε αντεπίθεση και ο αμυντικός των Αρκάδων τον σταμάτησε αντικανονικά). Το 1-0 έφτανε εν τέλει στον Παναθηναϊκό για να πάρει ακόμα μία νίκη αφού στις καθυστερήσεις ούτε ο Βέρμπιτς ούτε ο Τσόκαϊ κατάφεραν να νίκησουν τον Παπαδόπουλο σε αντεπίθεση των «πράσινων». Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Σίτο παρολίγο να… παγώσει την Λεωφόρο αφού νικήθηκε από τον Μπρινιόλι σε σουτ που επιχείρησε.