Νίκη – χρυσάφι δια πυρός και σιδήρου για τον Παναθηναϊκό

Τρομερή νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Μπασκόνια, κερδίζοντας τους σκληροτράχηλους Βάσκους με 69-68, και φτάνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογικής κατάταξης με 9 νίκες και 5 ήττες, ενώ ανέβασε το ρεκόρ του στο ΟΑΚΑ στο 7-1. Τζέιμς, Καλάθης και Σίνγκετον ηγήθηκαν της μεγάλης προσπάθειας που πέρασε από σαράντα κύματα. Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν τρομερός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Καλάθης ήταν για άλλη μια φορά συγκλονιστικός για τον Παναθηναϊκό. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν καθοριστικός στην τελευταία περίοδο (9π.) και βοήθησε τα μέγιστα τους «πράσινους» να φτάσουν στη νίκη. Ο Κρις Σίνγκλετον με 19 πόντους (3/4 τρίποντα, 8/8 βολές) και 24 ranking, οδήγησε με προσωπικό κρεσέντο τον Παναθηναϊκό στο 27-18, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν θύμα της πολύ επιθετικής «πράσινης» άμυνας!
Όμως, όταν αποσύρθηκε ο Σίνγκλετον στον πάγκο, δεν ήρθαν επιθετικές λύσεις από αλλού (μόνο Καλάθης και Τζέιμς σκόραραν) και οι Βάσκοι με άξονα τον Σενγκέλια άλλαξαν τα δεδομένα. Ο Μπομπουά ολοκλήρωσε σερί 0-11 (27-27, 12’), με Ντιόπ και Τίλι να γράφουν το 34-37 (18’), που έγινε 37-41 στο 20’, χάρη στην κυριαρχία της Μπασκόνια στα ριμπάουντ (13-24 στο πρώτο 20λεπτο) και παρά τα 10 λάθη της! Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να φτάσει στο +9 (38-47, 23’) και μετά το 47-51 του Σίνγκλετον (25’) να επανέλθει στο 49-57. Ο Καλάθης με τρίποντο κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο δίποντο (55-57), όμως ο Λάρκιν μίλησε πριν τη λήξη της περιόδου (55-59, 30’). Δύο τρίποντα από Ρίβερς και Τζέιμς έδωσαν τη δυνατότητα απάντησης σε Ντιόπ και Σενγκέλια (65-63, 35’), με τον Σίνγκλετον παρά τα τέσσερα φάουλ να βγάζει καλές άμυνες. Ο Τζέιμς με βολές έκανε το 67-63, αλλά ο Μπομπουά απάντησε (67-66, 37’) μετά το άστοχο τρίποντο του Μπουρούση. Ο Τζέιμς δήλωσε παρών ξανά με ψύχραιμο σουτ (69-66, 38’), με τον Μπομπουά να κάνει το 69-68 από τη γραμμή (38:22’’), ενώ έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Μπασκόνια. Μετά το άστοχο τρίποντο του Μπουρούση οι Βάσκοι είχαν την ευκαιρία για μια τελευταία επίθεση 15,1’’. Ο Μπομπουά θέλησε να πάρει την προσπάθεια, αλλά από την άμυνα του Καλάθη μπερδεύτηκε και η μπάλα του έμεινε στα χέρια, με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη που τους ανεβάζει στο 9-5!