Νίκη πρωτιάς για την Εθνική στο Μπέλφαστ

Με το δεξί μπήκε στο Nations League η Εθνική Ελλάδος που τα έκανε όλα σωστά στο Μπέλφαστ και έφυγε με το διπλό επί της Β. Ιρλανδίας(0-1). Το γκολ ο Μπακασέτας στο 39′. Άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες και για άλλα γκολ είχε η γαλανόλευκη με Ρότα (45′) και Γιακουμάκη(52′). Το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της Εθνικής μας. Εδώ και πολύ καιρό! Άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι

στα πρώτα λεπτά χωρίς μάλιστα να απειληθεί αισθητά η εστία του Βλαχοδήμου. Στο 18′ ο ΜαΝέρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο πορτιέρο της Μπενφίκα. Μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου η Εθνική μας ανέβηκε στο γήπεδο και στο 22′ απείλησε για πρώτη φορά. Σέντρα του Μπακασέτα, κεφαλιά του Γιακουμάκη, αλλά μπλόκαρε ο Πίκοκ. Και στο 39′ ήρθε το 0-1. Ο Λημνιός κουβάλησε την μπάλα από τα δεξιά, την έστρωσε στον Μπακασέτα, που αφού έκανε το κοντρόλ σούταρε με το δεξί και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ρότα, ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής μας, άγγιξε το 0-2 αλλά, μετά από καταπληκτική αντεπίθεση και πάσα του Γιακουμάκη, από εξαιρετική θέση σούταρε αουτ.  Και στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ήταν ανώτερη. Λίγο πιο συντηρητικά και κυρίως πιο προσεκτική όσον αφορά τα μετόπισθεν. Ο Σιώπης όποτε χρειάστηκε, γύρισε και έπαιζε ως τρίτος στόπερ και έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην γαλανόλευκη άμυνα. Στο 52ο λεπτό η Εθνική μας άγγιξε ξανά το δεύτερο γκολ, αλλά ο Γιακουμάκης για χιλιοστά δεν βρήκε την μπάλα στην εκπληκτική μπαλιά του Λημνιού. Aφού η Εθνική μας δεν μπόρεσε να… τελειώσει το ματς, μετά το 60ο λεπτό και τις πρώτες αλλαγές των Βορειοιρλανδών, δεχθήκαμε πίεση. Ο Χατζηδιάκος στο 67′ δεν είχε καλή αντίδραση και ο Μακ Γκίν επωφελήθηκε αλλά ο Βλαχοδήμος τον σταμάτησε. Ένα λεπτό μετά, σουτ του Ντέιβις έφυγε αουτ. Ο Πογέτ «διάβασε» το ματς σωστά και την υπεραριθμία που δημιουργήθηκε από τις αλλαγές των γηπεδούχων. Και με τις δικές του αλλαγές (έβαλε και τρίτο χαφ στο κέντρο τον Κουρμπέλη παίζοντας ουσιαστικά 4-3-2-1 με Μάνταλο, Λημνιό πίσω από τον Παυλίδη). Μάλιστα, ο αρχηγός του ΠΑΟ όποτε χρειάστηκε γύριζε αυτός πίσω ανάμεσα σε Χατζηδιάκο και Μαυροπάνο ως τρίτος στόπερ. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στα τελευταία λεπτά, αλλά με βαθιές μπαλιές και σέντρες στο πουθενά, δεν έγιναν απειλητικοί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ουρουγουανός τεχνικός πέρασε και τον Τζαβέλλα, έπαιξε καθαρό 3-5-2. Το φαουλ του Λάφερτι στο 85′ δεν βρήκε εστία, η Εθνική μας στο τέλος ροκάνισε και τον χρόνο και κράτησε ως το τέλος την πολύτιμη νίκη.