Νίκη για τον Ολυμπιακό με…ανάσταση Λαζάρου

Σημαντικό τρίποντο για τον Ολυμπιακό στους «Ζωσιμάδες» απέναντι στον ΠΑΣ σε αναμέτρηση για την 17η ημέρα της Super League με 1-2 και σκόρερ για τους Πειραιώτες τον Σκόνδρα αυτογκόλ και τον Λάζαρο με κεφαλιά, που σκόραρε μετά από δέκα αγώνες πρωταθλήματος, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο… Βούκοβιτς με αυτογκόλ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τους Ηπειρώτες από το ξεκίνημα και ευτύχησε μόλις στο 8′ να ανοίξει το σκορ χάρη σε θεαματικό αυτογκόλ του Σκόνδρα όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα. Αφού έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία στο 13′ ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισαν με δράστη τον Βούκοβιτς ο οποίος βρήκε τη μπάλα σε σουτ του Νικολιά και έγραψε το 1-1. Ο Ολυμπιακός έλεγχε το ματς όμως δεν έκανε φάσεις και στην πρώτη μετά την ισοφάριση στο 37′ κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα μετά από σέντρα του Ποντένσε και κεφαλιά του Λάζαρου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, ο Ολυμπιακός απείλησε με Λάζαρο στο 46′ και στο 62′ με μακρινό σουτ και χαμένη ευκαιρία από καλή θέση και με τον Φορτούνη στο 73′. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μισό του αγώνα διαφύλαξε κυρίως τα… νώτα του κάνοντάς το με άνεση χωρίς να κινδυνεύσει και έφτασε πιο εύκολα απ” όσο δείχνει το σκορ στο τρίποντο.